Mavi Sözleşme / Küresel Su Krizi ve Su Hakkı Mücadelesi

Mavi Sözleşme / Küresel Su Krizi ve Su Hakkı Mücadelesi

Mavi Sözleşme / Küresel Su Krizi ve Su Hakkı Mücadelesi, Maude Barlow‘un kaleminden çıkmış. Dilimize ise Barış Cezar çevirmiş. Yordam Kitap ve Çevre Mühendisleri Odası‘nın ortak yayını olarak basılmış olan kitap çok önemli bir konuda çok değerli bilgiler veriyor bize.

Su evet konumuz su, hayatımız suya bağlı değil mi zaten. Susuz bir yaşam düşünün hatta hayal kurun bir süreliğine. Kana kana içtiğimiz su olmasa ne yapardık. Kanadalı bir aktivist olan yazarımız mutlaka okumamız ve bilgilenmemiz ve hayatımızda uygulamaya geçmemiz, yanlış giden bir şeyleri durdurmamız için bize yol gösteriyor, fikir veriyor.

Eğer bu yanlışlıklar düzelmezse nelerin olabileceğini bir çok örnekle anlatıyor yaşanmış olayları örnek göstererek. Kitap hakkında daha detaylı bilgi için aşağıda yer alan tanııtım yazısını okuyabilirsiniz ve eğer isterseniz satın almak için idefix veya pandora‘yı tercih edebilirsiniz.

Mavi sözleşme
Mavi sözleşme

Dünyanın su kaynakları azalıyor, hatta tükeniyor. Dahası, var olduğu kadarıyla hızla kirleniyor da. Eğer böyle giderse, uzak olmayan bir gelecekte, insanlık susuzlukla, su üzerine büyük çatışmalarla ve kirlenmenin yol açtığı çevresel felaketlerle yüz yüze gelecek. Ama bütün bunlar neden yaşandı? Bu gidişi önlemenin bir yolu yok mu?

Suyun ticarileştirilmesine karşı dünya çapında verilen mücadelenin önde gelen sözcülerinden Maude Barlow, Mavi Sözleşme’de bu sorulara eğiliyor. Suyun tükeniyor oluşunun, doğal ve kaçınılmaz bir durum değil, suyun kâr konusu yapılmasının bir sonucu olduğunu ortaya koyan Barlow, dünyanın tüm su kaynaklarını ele geçirmek ve kâr amacıyla işletmek dürtüsüyle hareket eden aç gözlü tekelci şirketlerin ve onların iktidardaki ortaklarının planlarını sergiliyor. Barlow, aynı zamanda, şirketlerin su üzerindeki denetimlerine karşı verilen güçlü mücadaleden de haber veriyor. Suyun temel bir insan hakkı, kâr amacıyla alınıp satılamayacak bir ortak varlık olarak ilan edilmesine yönelik tabandan gelen bu uluslararası hareketin gündemini ve kazanımlarını anlatıyor.

İstanbul’un bir “su paylaşım savaşına” sahne olduğu günlerde Çevre Mühendisleri Odası ile Yordam Kitap’ın ortak yayını olarak basılan Mavi Sözleşme, suyun ticarileşmesine karşı yükselen seslere ortak oluyor.

Mavi Sözleşme / Küresel Su Krizi ve Su Hakkı Mücadelesi” hakkında 2 yorum

  1. Geri izleme: » Çevre, Doğa, Ekoloji, Sürdürülebilirlik ve Tarım üzerine Kitaplar | Çevre Bilinci Platformu - Çevreciyiz ve Doğayı Çok Seviyoruz! |

  2. Geri izleme: Okyanuslarımız İçin En Büyük 5 Tehdit - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir