Yağmur Suyu Hasadı Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

Su, bir çok doğal sistem ve insan yaşamı için az bulunur ve değerli bir kaynak. Suyun korunması, artan nüfus, değişen yaşam şartları ve standartları, endüstriyel aktiviteler, sürekli ekonomik gelişmeler ve özellikle küresel ısınma sebebiyle çok önemli hale geldi. Bu stresi yaratan sebeplerden dolayı, azalan ve tahrip edilen su kaynaklarının korunması çok önemlidir.

Yağmur suyu hasadı

Yağmur suyu hasadı

Hızlı ve plansız şehirleşme büyük problemlere yol açar; bunlardan en önemlisi de yüksek miktarda su ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. Bunun sonucunda, suyun sağlanması ve iletilmesi için yeni arıtma tesisleri ve alt yapıların inşa edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, yağmur sularının toplanması için drenaj sistemleri ve tüm bu sistemlerin rutin bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Bu sebeplerden dolayı, şehirlerde, doğal kaynakların daha akılcıl kullanımı hem şimdi hem de gelecek nesiller için bir zorunluluk olmalıdır. Yağmur suyu hasadı, merkezi olmayan bir su yönetim sürecidir. Bu yöntemin kullanımı, klasik şehir su dağıtım ve kullanım sistemine göre birçok üstünlük taşımaktadır ve büyük fırsatlar barındırmaktadır.Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site