Güneş Enerjisi Kullanan Hızlı Tren

Güneş enerjisi elektrik üretmeye devam ediyor! Ve artık yeşil enerji hızlı trenlerde de kullanılmaya başlandı. Yenilenebilir enerji kaynakları (rüzgar enerjisi, biyogaz üretimi, hidroelektrik enerjisi, jeotermal enerji, biyokütle enerjisi vb.) arasında yer alan güneş enerjisinin farklı uygulamalar ile artık günlük hayatımıza daha çok girmeye başlamasıyla daha sürdürülebilir bir gelişimin önünü açmış oluyoruz.

Paris-Amsterdam tren yolu hattında yer alan 16.000 güneş paneli ile oluşturulmuş tünel, Antwerp tren istasyonu ve Belçika tren ağına enerji sağlıyor.

Güneş panellerinden oluşan tünel hızlı trene enerji sağlıyor
Güneş panellerinden oluşan tünel hızlı trene enerji sağlıyor

Bu güneş enerjisi üretimi tünelinde üretilen elektrik, Belçika’daki tüm trenlere yılda bir gün enerji vermek için ihtiyaç duyulan enerjiye eşdeğerdir. Ayrıca, tesiste üretilen elektriği kullanarak, enerji kayıplarını ve nakliye maliyetlerini ortadan kaldırmak mümkün olacak.

Güneş enerjisi ile çalışan hızlı tren

Güneş Tüneli olarak bilinen projede, Avrupa’da yeşil enerji yani yenilenebilir enerji üretmek için ilk kez demiryolu altyapısı kullanılmıştır.

Güneş enerjisi, hem geleneksel hem de yüksek hızlı trenlere servis yapan trenler ve istasyonlar tarafından kullanılacak.

Kaynak: High-speed Euro train gets green boost from two miles of solar panelsEurope’s first solar powered train tunnel goes live on Belgian high-speed line

Güneş Enerjisi Kullanan Hızlı Tren” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Güneş Enerjili Uçak Nedir? Jet Yakıtlı Uçakların Sonu Geldi mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir