Kuşlar Yavrularının Dışkısını Niçin Yer?

Kuşların Dışkı Yemesinin Sebepleri?

Kuşlar Yavrularının Dışkısını yer ve bu size ilginç gelebilir, ancak kuşlar yavrularının dışkılarını yaptıkları anda yada en kısa sürede yerler. Bu durum tüm kuşlar için geçerli olmayabilir; fakat bu inanılmaz gibi gözükse bile altında bir çok haklı sebep var.

Okumak ister misiniz: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

Kuşlar Yavrularının Dışkısını Niçin Yer?
Kuşlar Yavrularının Dışkısını Niçin Yer?

Fekal Kese Nedir?

Temelde kuş bezi diye adlandırdığımız fekal keseler, pek çok yavru kuşun kakası için portatif bir çanta gibidir. Tüm yeni doğan canlılarda (sincap, fil, kedi, köpek balığı vb.) olduğu gibi bebek kuşlar da kaka yapar, hem de oldukça çok. Ancak, çoğu türün yuvalarına bakacak olursanız, bunun kanıtı yoktur veya çok azdır. Peki, bu dışkılar nereye gidiyor?

Momma Bird Feeding Baby Birds then Eating their Poop!

Bebek bezi görevi, kuşlar arasında en benzersiz, anlaşılmamış ve açıkça görülmemiş davranışlardan biri gibi görünüyor. Muhtemelen daha önce süreci incelemediniz. Bir yavru, arka ucunu anneye ya da babasına çevirir ve mukozaya sarılmış bir sarkık beyaz bok torbasını çıkarır; bu bir dışkı kesesidir. Ebeveyn daha sonra atmak için uçup gider. Veya atıştırmalık olarak mideye indirir; doğa hiç bir şeyi ziyan etmez! Burada olan bir nevi geri dönüşüm değil midir?

Kuşlar Yavrularının Dışkısını Yuvayı Temiz Tutmak için Yer

Dışkı kesesi temelde bir bebek bezidir. Ebeveynlerin, dışkılarını kolayca almalarını ve yuvadan çıkarmalarını sağlayan, kendilerine yeten bir yapı kazandırır. Bu bez şeklinde olan yapı kuşların da sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Dışkıda ebeveynleri veya yavruları etkileyebilecek potansiyel olarak tehlikeli bakteri veya mikroorganizmalardan fiziksel bir izolasyon var gibi düşünebiliriz.

Bir diğer önemli nokta ise, ebeveyn kuşlar dışkıyı yedikleri zaman yavrularının hastalıkları hakkında da bilgi edinip, onlara bir şekilde müdehale edebilme şansını elde ederler. Kendileri bu hastalıklara bağışıklık kazanıp bunu da yavrularına aktarırlar.

KUŞLAR YAVRULARININ DIŞKILARINI NEDEN YER

Kuşlar Yavrularının Dışkısını Gıdaların Ziyan Olmaması için Yer

Bazı kuşlar dışkı keseleriyle başa çıkmada daha etkili bir yöntem geliştirmiştir: onları, yutar ve yerler. Yavru kuşların kakalar besleyicidir. Ebeveynler dışkıyı yiyecek olarak görür çünkü yavrular yedikleri yemeği tamamen sindiremezler. Bu keselerde hala enerji ve besin var.

Kuşlar Yavrularının Dışkısını Avcılardan Korumak için Yer

Son olarak, kaka içermeyen yuvalar, avcılar tarafından daha az farkedilebilir. Bazı kuşların keseleri nehirlere bıraktıkları bir teori bile vardır; böylece yakındaki yeni doğanların kanıtları hızla parçalanır ve ortadan kalkar.

Kuşlar ayrıca kendi pisliklerini veya boklarını da yiyebilir. Bunun sebebi muhtemelen tükettiği gıdaların yetersiz olmasıdır. Kendi pisliklerini yiyerek bu açığı gidermek isterler. Bize garip gelen bu şey doğanın bir güzelliğidir açıkçası. Muhabbet kuşu yada saka kuşu kendi pisliğini neden yer diye merak ederseniz, muhtemelen sebebi yetersiz beslenmedir. Yavrularının dışkısını yeme sebebi ise yukarıda sayılan maddelerden ötürüdür. Bu doğal döngünün bir parçası olarak görülebilir.

Kaynak: What Are Fecal Sacs? Bird Diapers, Basically

Kuşlar Yavrularının Dışkısını Niçin Yer?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Bangladeşte Su Samurları ile Balık Avcılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir