Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir? (Dünyanın ve Türkiye’nin)

Zehirli Örümcek Türleri

Örümceklerin çoğu insanlara zararsız olsa da, sizi bir ya da iki ısırıkla öldürebilecek birkaç tür vardır. Hepimizin bildiği ev örümceği zararsız örümcek türleri arasında yer alır ama ya diğerleri? Bu bize en zehirli örümcek türü hangisidir sorusunu sormamıza sebep olabilecek bir bilgidir aslında. Örümcekler araknofobi olarak bilinen örümcek korkusunun aslında nedensiz olmadığını bazı tehlikeli örümcek türleri sebebiyle açıkça kanıtlamaktadır. Dünyada ve Türkiye’de onlarca tür zehirli örümcek yaşar. Tehlikeli oldukları kadar ölümcül olan bu zehirli canlılara göz atalım.

10 – Islıkçı Tarantula Örümceği – Selenocosmia crassipes

Avustralya, bazıları provoke edildiklerinde yaptıkları tıslama sesi nedeniyle ıslık çalan kendi Tarantula türüne sahiptir. Zehirleri insanlar için ölümcül değildir, ancak 1 cm’lik dişler sayesinde çok acı veren bir ısırık atabilir. Uzun yıllar yaşayabilen bu örümcek türü, 22 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Yetişkin insanlar için ölümcül bir risk oluşturmazken, birinden bir ısırık büyük bir köpeği 30 dakikadan kısa sürede öldürür.

En Ölümcül (Zehirli) Örümcek Türleri Hangileridir?
En Ölümcül (Zehirli) Örümcek Türleri Hangileridir?

Lütfen okuyun: Hamam Böceği İklim Değişikliğini Önleyebilir mi?

9 – Sarı Keseli Örümceği – Cheiracanthium inclusum

Sarı Sac Örümcekler, yalnızca 3 ila 15 mm arasında değişen geniş bir alana yayılmış örümceklerdir. Muhtemelen onları yıllar boyunca defalarca görmüşsünüz ve büyüklüklerinden dolayı onlar hakkında çok olumsuz düşünmediniz, ama örümcek ısırması söz konusu olduğunda büyüklük nadiren önemlidir! Bir Sarı Sac Örümcek zehiri, genellikle hücresel ölüme yol açan çağrı işlevlerini bozan kötü bir madde olan sitotoksini içerir. Bir ısırık olup olmadığını hemen anlarsınız, çünkü ısırıkları inanılmaz derecede acı vericidir. Bir Sarı Sac Örümcek ısırması ile ilgili iyi bir haber, sizi öldürmeyeceğidir. Isırıldığınızda ölmüş olmayı diledin, ama hiç rapor edilmiş ölüm olmamıştır.

Örümceklerin Faydaları Nelerdir?

Lütfen okuyun: Örümceklerin Faydaları Nelerdir?

8 – Kahverengi Keşiş Örümceği – Loxosceles reclusa

Kahverengi Keşiş Örümceği, zehirinin doğası nedeniyle medeni dünyadaki en korkulan örümceklerden biridir. Kahverengi Keşişin ısırması büyük olasılıkla bir kişinin ölümüyle sonuçlanmayacak olsa da, zehiri yüksek derecede nekrotik olduğundan doku ölümüne neden olur. Çıngıraklı yılan ısırığına çok benzer şekilde, Kahverengi Keşişin zehri ısırık bölgesindeki damarlarınızdan geçerek ısırık bölgesindeki dokunun ölümü ile sonuçlanacaktır. Bir ısırık ile ilgili sorunlardan biri, başlangıçta hissedilmeyebileceği veya her zaman hemen acı vermeyeceğidir. Sonuç olarak ortaya çıkan semptomlar yanlış tanımlanabilir. Nekrozun şiddeti değişkendir ve ısırıkların tümü doku ölümüne neden olmaz. Küçük bir yüzde insan hemoliz yaşayabilir – kırmızı kan damarlarının patlaması. Nekroz korkusu, bu örümcekleri insanlara özellikle korkutucu yapan şeydir ve nadiren saldırgan olmalarına rağmen, orta ve güney Amerika’nın her tarafında bulunurlar. Tedavi edilmeyen ısırıklar, cildin büyük bölümlerinin kangren olmasına neden olabilir.

7 – Avustralya Karadul Örümceği – Latrodectus Hasseltii

Avustralya Kara Dul örümceği olarak bilinen Redback (kırmızı sırtlı) örümcek, dişilerin sırtlarında bulunan benzer renklendirme ve kırmızı işaret sayesinde genellikle Kara Dul ile karıştırılır. İnsanlara şaşırtıcı derecede yüksek miktarda ağrı veren farklı tipte nörotoksinlerin kokteyli ile son derece zehirlidirler. Bir Redback Örümcek tam yükünü bir ısırık içinde verecek olsaydı, muhtemelen ölümle sonuçlanır. Bir ısırıktan kaynaklanan tehlikeli semptomlar bulantı, ısırık yakınında aşırı terleme, kas zayıflığı ve kusmayı içerir. Bu örümcekler özellikle utangaç değiller ve tehdit altında hissediyorlarsa bir kişiyi ısırabilirler.

6 – Kahverengi Dul Örümceği – Latrodectus Geometricus

Kahverengi dul örümceği çok daha tanıdık olan kara dul örümceğinin son derecede tehlikeli bir kuzenidir. Bu sevimli küçük hayvanlar zehirlerinde özellikle tehlikeli bir nörotoksin taşırlar. Kahverengi dul örümceğin zehri ünlü kuzeninden daha zehirlidir, ancak cimri doğası nedeniyle insanları bir ısırıkla öldürmezler. Bu örümcekler özellikle utangaçtırlar ve sadece onları rahatsız eden veya tehdit altında hissediyorlarsa ısırırlar.

5 – Altı Gözlü Kum Örümceği – Sicarius Hahni

Altı gözlü kum örümceği münzevi örümceklerin bir akrabasıdır, ancak sadece Güney Afrika çöllerinde bulunur. Örümcekler, küçük tüylerle kaplı olmaları sayesinde kamuflajda mükemmeldir.Kıllar, kumun altına gömülürken giydiği bir tür kıyafet izlenimi vermek için kum parçacıklarını toplar. Böylece Pusu kurabilir ve çabucak öldürebilir. Orada oturur, sabırla avın gelmesini bekler. Bu örümcekler nadiren insanlara saldırır, ancak yaparlarsa, ısırık tehlikeli olabilir. Çoğu ısırık, aslında yiyebilecekleri yiyecekleri saklamayı tercih ettikleri için envenomasyona neden olmaz; bu iyi bir şey. Zehirleri dokuyu ve hatta organları yok edebilen bir kriyotoksin içerir. Tam envenomasyona sahip bir ısırık muhtemelen kanamaya ve ardından karaciğer ve böbrek yetmezliğine yol açacaktır. Bilinen bir insan vakası olmaması da iyi bir şey olarak not edilebilir.

4 – Kara Dul Örümceği – Latrodectus Mactans

Kara dul örümcekleri, gezegendeki en azılı araknidlerden bazılarıdır ve tehlike seviyeleri, popüler kültürümüzü ne kadar istila ettiklerine bakıldığında anlaşılabilir. En zehirli örümcek türleri arasında yer alan bu canlı, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Afrika ve Batı Hint Adaları’nda bulunurlar. Bir kara dulun bir ısırığı ciltte küçük bir batmaya neden olur, ama damarlarınızdan akan tehlikeli miktarda zehir vardır artık. Bu da şiddetli Kas kramplarına, mide bulantısına ve diyaframın felcine neden olabilir ve bu da nefes almada zorluk çıkartacak bir şeydir. Bir ısırık teorik olarak bebekleri ve yaşlıları öldürebilir, ancak bu olayın kaydedilmiş vakaları henüz bilinmemektedir.

3 – Şili Keşiş Örümceği – Loxosceles laeta

Şişi Keşiş Örümcekleri genellikle nekrotizan zehirleri için korkulurlar. Şili Keşiş Örümceği, tüm Keşiş Örümceklerinin en tehlikelisi olarak kabul edilir ve ısırıkları bazı ciddi hasarlara ve hatta ölüme neden olabilir. Neyse ki, çoğu Keşiş örümcek gibi, insanlarla sık sık etkileşime girmezler ve sadece tehdit altında hissederlerse ısırırlar. Zehirleri, ısırık bölgesindeki cilt dokusunu öldüren bir dermonekrotik ajan içerir. Yeterli bir ısırık ölümcül sorunlara neden olabilir. Zehirleri bazı kobra türlerinden 15 kat daha zehirlidir ve sülfürik asitten 10 kat daha güçlüdür.

Sidney Huni Ağ Örümceği - Atrax robustus
Sidney Huni Ağ Örümceği – Atrax robustus

2 – Sidney Huni Ağ Örümceği – Atrax robustus

Avustralya daha büyük, daha dişli hayvanlarıyla tanınsa da, altındaki topraklarda en tehlikelisi olarak duran bir örümcek var. Sydney Huni Ağ Örümceği, Guinness Dünya Rekorları tarafından insanlara toksisite açısından “en zehirli” örümcek olarak listelenmiştir. Sydney Huni Ağ Örümceği’nin zehiri, özellikle primatlar için zararlıdır. 1991’de bir antivenom oluşturulmadan önce Sydney Huni Web Örümceği’ne atfedilen çok sayıda ölüm gerçekleşmiştir.

1 – Brezilya Gezgin Örümceği – Phoneutria fera

Bu listedeki örümceklerin çoğu tehlikeli olsa da, dünya çapında en çok korkulan örümcek Brezilyalı Gezgin Örümceğidir. En zehirli örümcek türü olarak sayılabilir; çoğu örümcekten farklıdırlar, çünkü ağ kullanarak bir tuzak kurmak yerine yemeklerini avlarlar ve avı bazen insanları içerir. İnsanları yemek için ısırmazlar, ama çoğu zaman ısırdıkları görülür. Bir av hayvanını muz demetlerinin içinde bekleyerek avlanmayı severler, ya da muz toplamaya çalışan bir insanı. Isırık tedavi edilmezse ölüm bir saatten az bir süre içinde gerçekleşebilir.

Lütfen okuyunuz: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

Kaynak: Top 10 Deadliest Spiders9 of the World’s Deadliest Spiders

Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir? (Dünyanın ve Türkiye’nin)” hakkında 2 yorum

  1. Geri izleme: Örümceklerin Faydaları Nelerdir ve Örümcekler Neden Önemlidir?

  2. Geri izleme: Uçan Örümcek: Örümcekler Elektrik Kullanarak Yüzlerce Kilometre Uçabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir