En Ölümcül (Zehirli) Örümcek Türleri Hangileridir?

En Zehirli Örümcek

Örümcekler araknofobi olarak bilinen örümcek korkusunun aslında nedensiz olmadığını bazı tehlikeli örümcek türleri sebebiyle kanıtlamaktadır. Örümceklerin çoğu insanlara zararsız olsa da, sizi bir ya da iki ısırıkla öldürebilecek birkaç tür vardır. Bu bize en zehirli örümcek hangisidir sorusunu sormamıza sebep olabilecek bir bilgidir aslında.

10 – Islıkçı Tarantula – Selenocosmia crassipes

Avustralya, bazıları provoke edildiklerinde yaptıkları tıslama sesi nedeniyle ıslık çalan kendi Tarantula türüne sahiptir. Zehirleri insanlar için ölümcül değildir, ancak 1 cm’lik dişler sayesinde çok acı veren bir ısırık atabilir. Uzun yıllar yaşayabilen bu örümcek türü, 22 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Yetişkin insanlar için ölümcül bir risk oluşturmazken, birinden bir ısırık büyük bir köpeği 30 dakikadan kısa sürede öldürür.

En Ölümcül (Zehirli) Örümcek Türleri Hangileridir?
En Ölümcül (Zehirli) Örümcek Türleri Hangileridir?

Lütfen okuyun: Hamam Böceği İklim Değişikliğini Önleyebilir mi?

9 – Sarı Keseli Örümcek – Cheiracanthium inclusum

Sarı Sac Örümcekler, yalnızca 3 ila 15 mm arasında değişen geniş bir alana yayılmış örümceklerdir. Muhtemelen onları yıllar boyunca defalarca görmüşsünüz ve büyüklüklerinden dolayı onlar hakkında çok olumsuz düşünmediniz, ama örümcek ısırması söz konusu olduğunda büyüklük nadiren önemlidir! Bir Sarı Sac Örümcek zehiri, genellikle hücresel ölüme yol açan çağrı işlevlerini bozan kötü bir madde olan sitotoksini içerir. Bir ısırık olup olmadığını hemen anlarsınız, çünkü ısırıkları inanılmaz derecede acı vericidir. Bir Sarı Sac Örümcek ısırması ile ilgili iyi bir haber, sizi öldürmeyeceğidir. Isırıldığınızda ölmüş olmayı diledin, ama hiç rapor edilmiş ölüm olmamıştır.

8 – Kahverengi Keşiş Örümceği – Loxosceles reclusa

Kahverengi Keşiş Örümceği, zehirinin doğası nedeniyle medeni dünyadaki en korkulan örümceklerden biridir. Kahverengi Keşişin ısırması büyük olasılıkla bir kişinin ölümüyle sonuçlanmayacak olsa da, zehiri yüksek derecede nekrotik olduğundan doku ölümüne neden olur. Çıngıraklı yılan ısırığına çok benzer şekilde, Kahverengi Keşişin zehri ısırık bölgesindeki damarlarınızdan geçerek ısırık bölgesindeki dokunun ölümü ile sonuçlanacaktır. Bir ısırık ile ilgili sorunlardan biri, başlangıçta hissedilmeyebileceği veya her zaman hemen acı vermeyeceğidir. Sonuç olarak ortaya çıkan semptomlar yanlış tanımlanabilir. Nekrozun şiddeti değişkendir ve ısırıkların tümü doku ölümüne neden olmaz. Küçük bir yüzde insan hemoliz yaşayabilir – kırmızı kan damarlarının patlaması. Nekroz korkusu, bu örümcekleri insanlara özellikle korkutucu yapan şeydir ve nadiren saldırgan olmalarına rağmen, orta ve güney Amerika’nın her tarafında bulunurlar. Tedavi edilmeyen ısırıklar, cildin büyük bölümlerinin kangren olmasına neden olabilir.

Lütfen okuyunuz: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

Kaynak: Top 10 Deadliest Spiders

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir