Kahve Telvesi Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Kahve Telvesi

Taze demlenmiş kahveden kalan kahve telvesi birçok kullanım alanına sahiptir. Kahve telvesi elde etmek için sadece kendiniz kahve içmek zorunda değilsiniz. Pek çok kahve dükkanı size ücretsiz olarak kahve telvesi sağlayabilir. Bu değerli atık günlük olarak büyük miktarlarda üretilmektedir ve genellikle çöpe gitmektedir. Yani sizin almanızda herhangi bir sakınca yoktur!

Konuyla alakalı yazı: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

Kahve Telvesi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Kahve Telvesi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?Kaynak

Kahvenin leziz tadı ve kokusundan geriye kalan telve, sadece fal için kullanılabilir bir madde değildir. Bu malzeme atık olarak gözükse de, değerli bir malzeme olarak farklı farklı kullanım alanları vardır.

Kahve Telvesi ile Kompost Yapın

Kahve telvesini kompost yığınına diğer mutfak ve bahçe atıklarıyla birlikte eklemek, bunları kullanmanın en kolay yoludur. Kahve rengine rağmen, kahve çekirdeği bahçenizdeki ot kesimlerine ve yabani otlara benzer yeşil atıklar oluşturur. Bir kompost yığınında, genellikle yeşil ve kahverengi olarak adlandırılan iki tür malzemeye ihtiyacınız vardır.

Yeşillikler nem, azot ve diğer besin maddelerini kompost yığınına eklerken kuru yapraklar, talaş, atık kağıt ve saman gibi kahveler karbon sağlar. Ayrıca, karışımı havalandırmak ve fazladan nemi azaltmak için kuru kütle ekleyerek kötü kokuları da uzak tutarlar. İdeal olarak, kompost yığınında yeşillikler ve kahverengiler arasında 50-50’lik bir denge sağlamanız gerekir.

Toprak Dokusunu Geliştirmek İçin Kahve Telvesini Kullanın

Toprağa kalın bir tabaka halinde kahve taneleri eklerseniz, kabuk şeklinde sıkıştırılırlar ve suya neredeyse geçirimsiz olurlar. Ancak toprağa dahil edilirlerse, hem dokuyu hem de organik içeriği büyük ölçüde geliştirirler. Hafif asidik olan kahve çekirdekleri toprağın pH’ını düşürür. Toprakları gevşek ve havalandırılmış halde tutarken, azot ve diğer besin maddelerini bitkilerin uzun sürede alabilmeleri için yardımcı olur. Bu, genellikle alkali ve ağır olan killi topraklar için özellikle faydalıdır.

Solucanlara Telve Verin!

Kahve telveniz, bahçenizdeki solucanlara veya solucan gübresi üretim sisteminizdeki solucanlara verilebilecek leziz bir yiyecektir! Solucanların kahve telvesinin partiküllerini toprağın derinliklerine taşıdığı görülmüştür. Solucan gübresi üretim sisteminizdeki solucan sayılarının ayrıca düzenli olarak arttığı gözlemlenmiştir.

Önerilen yazı: Solucan Gübresi Nedir?

Kaynak: Genius Ways To Use Old Coffee Grounds In Your Garden

Kahve Telvesi Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir