Faydalı Böcekler, Bahçe ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı Oluyor!

Faydalı Böcekler Nelerdir?

Faydalı Böcekler dendiğinde, böceğin faydalısı mı olur diyecek çok kişi vardır. Ancak özellikle bahçelerinizde, ormanlarda ve tarımsal üretimde farklı türden yararlı olabilecek böceklere ihtiyaç duyarız. Bu farklı böcek türleri sayesinde daha sağlıklı ve çeşitlilik içeren bir yaşam sürmemiz mümkün olabilmektedir.

Faydalı Böcekler, Bahçeniz ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı!
Faydalı Böcekler, Bahçeniz ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı!

Yararlı böcek tanımına uyabilecek türler arasında uğur böceği, peygamber devesi, bombus arıları, kelebekler, bal arıları gibi böcek çeşitleri yer alır. Hepsinin bulundukları eko-sisteme faydaları farklıdır.

Uğur Böceği (Uç uç böceği)

Bahçenize güzel bir katkı olmasının yanı sıra, uğur böcekleri çeşitli böceklere, özellikle yaprak bitlerine ve öz bitki besleyicilere karşı doğal bir düşman olduklarından sayısız fayda sunar. Tek bir uğur böceği, ömrü boyunca yaklaşık 5.000 yaprak biti yiyebilir (günde yaklaşık elli böcek). Sonuç olarak, bahçenizdeki, ürünlerinizdeki veya peyzajdaki zararlıları kontrol etmek / yönetmek için mükemmeldir.

Yaprak bitlerine ek olarak, uğur böcekleri kabuklu bit, akarlar, patates böcekleri ve beyaz sinekler ile beslenir. Bu yararlı böcekleri bahçenize çekmek için, karahindiba, eğrelti otu ve durakoyu gibi bitkileri bahçenize ekebilirsiniz. Uğur böceği polenlerden (böceklerin yanı sıra) hoşlandığından, Melekotu, çuhaçiçeği ve beyaz deliotu (mine/alisyum) gibi çiçekler de bu küçük böcekleri çekmede etkilidir. Bir uğur böceği varlığını sürdürmek için bir başka etkili strateji, bahçenize yaprak bitlerini çeken lahana ve turp gibi (tuzsuz bitkileri) ekmektir. Bu yararlı böcekler mutlaka ama mutlaka bahçelere çekilmelidir.

Peygamber Devesi

Uğur böceği gibi, peygamber devesi (peygamber böceği) de böceklere karşı acayip iştahı nedeniyle bahçenize yararlı bir katkı sağlar. Büyüklüğü nedeniyle, sadece birkaç böcek peygamber devesi saldırısına karşı kendi başlarına durabilir. 24 saat boyunca av peşinde olurlar. Peygamber devesi, sinekler, hamam böcekleri, tırtıllar, cırcır böcekleri, çekirgeler ve güveler de dahil olmak üzere çok çeşitli böceklerle beslenir. Sonuç olarak, peygamber devesi bahçenizdeki böcek popülasyonlarını kontrol etmede oldukça etkilidir.

Peygamber develerinin bahçenize gelmesini teşvik etmek için, böcek ilacı kullanmaktan kaçının ve dereotu ve kimyon gibi çeşitli çiçekler ve bitkiler ekin. Peygamber devesi de gelişmek için suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle küçük bir kaya (ya da çakıl) tabakası ile sığ su tabaklarını yerleştirmek de yardımcı olur. Saman veya ot öbeklerinin eklenmesi, bölgedeki diğer avcılardan gizlenmeleri için etkili bir araç sağladığı için peygamber develerini çekmede de etkilidir. Bununla birlikte, dua eden peygamber devesi hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, peygamber devesi (mantis) nüfusunun kontrol edilmediği takdirde bahçenize zarar verebileceğidir. Bunun nedeni, mantislerin faydalı ve zararlı böcekler arasında ayırım yapmamasıdır. Diğer gıda kaynakları mevcut değilse, uğur böceği ve arılar gibi yararlı böcekleri tüketmesidir.

Bombus Arıları da Faydalı Böcekler Listesindedir!

Bombus arıları (ve genel olarak çoğu arıların), bitkilerin döllenmesine yardımcı olmaları nedeniyle bahçenize faydalı bir katkı sağlar. Arılar bir çiçekten diğerine giderken, polen taneleri arıya yapışır ve arı üzerlerine geldiğinde diğer çiçeklere / bitkilere aktarılır. Bu süreç “tozlaşma” olarak bilinir. Bombus arıları her türlü hava koşulunda tozlaşır ve ABD’de her yıl meydana gelen toplam tozlaşmanın yaklaşık üçte ikisinden sorumludur. Sonuç olarak, bombus arıları bahçelerin büyümesi ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir.

Bombus arılarını bahçenize çekmek için bitkileri/çiçekleri ektiğiniz yerin yakınında ki toprak örtüsüne saklanabilecekleri korunaklı malzemeler (ağaç dalları, saman, yaprak vb.) yerleştirin. Arılar ayrıca suya ihtiyaç duyarlar. Ara sıra yudumlamaları için bahçenizin etrafına küçük (ve sığ) su kapları koyun. Bombus arısı ayrıca çiçekleri ve çiçeklenme meyvelerini / sebzelerini sever. Kelebek otu, gelincikler ve zambaklar özellikle favorileridir.

Yer böcekleri yararlı böcekler arasında yer alır. Binlerce yer yani toprak böceği çeşidi vardır.
Yer böcekleri yararlı böcekler arasında yer alır. Binlerce yer yani toprak böceği çeşidi vardır. – Kaynak

Toprak (Yer) Böcekleri

Yer böcekleri bu listedeki diğer böceklere benzer şekilde bahçe zararlılarını avlayan yırtıcı bir türdür. Geceleri ortaya çıkan bu küçük böcekler, sümüklüböcek, salyangoz, lahana kurtçukları, karıncalar, yaprak bitleri, ve tırtıllar ile beslenir. Bir yer böceği, tek başına, kısa ömrü boyunca elliden fazla tırtıl yiyebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, şu anda 2.500’den fazla bilinen yer böceği türü vardır. Bu yararlı böcekler bahçenize gelsin istiyorsanız, kuru ot ve ağaç kabuğu gibi organik materyallerden bir öbeği toprağın üzerinde oluşturmalısınız. Bunun yanına büyük taş ve odun parçaları da koyabilirsiniz.

Kaynak: Ten Beneficial Bugs for Your Garden

Faydalı Böcekler, Bahçe ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı Oluyor!” hakkında 7 yorum

 1. Geri izleme: Pestisitler Bombus Arılarının Beynini Etkileyerek Hafızalarını Köreltiyor!

 2. Geri izleme: Tohum Topu (Bombası) Nedir? Nasıl Yapılır ve Ekilir?

 3. Geri izleme: Işık Kirliliği Rüzgar Enerjisi ile Çalışan Lamba ile Azaltılabilir mi?

 4. Geri izleme: Örümceklerin Faydaları Nelerdir ve Örümcekler Neden Önemlidir?

 5. Geri izleme: Faydalı Böcekler Nelerdir? – Yeşil Türkiye

 6. Ali

  Yararlı böcek tanımına uyabilecek türler arasında uğur böceği, peygamber devesi, bombus arıları, yaprak biti, kelebekler, bal arıları gibi böcek çeşitleri yer alır. Faydalı olarak YAPRAK BİTİ yazmışsınız ne yazdığınızı kontrol ederek yayınlayın lütfen.

 7. recep Yazar

  Merhaba,
  İlginiz için teşekkür ederiz.
  Hatamızı düzelttik sayenizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir