Pestisitler Bombus Arılarının Beynini Etkileyerek Hafızalarını Köreltiyor!

Pestisitler ve Ölüm!

Böcek ilacı olarak üretilen pestisitler, tam bir ölüm makinesi olarak karşımıza çıkıyor aslında. Sadece tarım bitkilerine musallat olmuş böcekleri öldürmüyor; sayesinde faydalı böcekler de yok oluyor.

Pestisitler, bombus arısı üzerine de kötü etkilerini bırakıyor! İklim değişikliği ve habitat kaybı gibi faktörler bal arıları başta olmak üzere tüm arı türleri üzerine negatif bir etki bırakmaya devam ediyor. Bunların yanında, yeni bir çalışma, genel olarak kullanılan pestisitlerin oluşturduğu tehdide işaret ediyor. Bu kimyasallara maruz kalan arılar öğrenmede zorlanıyorlar. Arılar böcek ilacıyla bağlanmış yiyecekleri sadece larva olarak yediğinde bile bu sonuca ulaşmak mümkün. Bu bir endişe verici, çünkü etkilenen arılar yiyecek bulmakta zorlanabilirler. Bal arısı işçileri gibi, bombus arılarının işçileri de polen ve nektar topluyor. Sonra yavruları beslemek için yuvaya geri getiriyorlar. Bu sürece müdahale eden her şey koloni için tehdit oluşturabilir.

Pestisitler Bombus Arılarının Öğrenme Yeteneklerini Etkiliyor
Pestisitler Bombus Arılarının Öğrenme Yeteneklerini Etkiliyor

Bombus Arılarının Önemi

Bombus arılarının neredeyse her üç türünden birini bulmak giderek zorlaşıyor. Bu herkes için büyük bir endişe. Bombuslar, bitkilerin her türlü için önemli tozlaştırıcılardan birisidir. Çiçeklere kondukları zaman titreşerek polenleri harekete geçirirler. Bu, diğer arıların çoğunun erişemediği polenleri serbest bırakır. Bu sayede domates de dahil olmak üzere çiçekli bitkilerin tozlaşması için onları çok önemli ve gerekli yapar.

Lütfen okuyunuz: Bombus Arıları Bitkilerin Erken Çiçek Açmasını Sağlıyor!

Pestisitler, böcekleri kontrol etmek için insanlar tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. Araştırmalar, arılar gibi böcek tozlaştırıcıların özellikle savunmasız olduğunu ortaya koymuştur. Bu böcekler çiçekten çiçeğe geçtiği için tekrar tekrar böcek ilaçlarına maruz kalırlar. Arılar genellikle böcek ilacıyla kaplı nektar ve polenleri yuvalarına geri götürürler. Bu yuvadaki her arıya, hatta larvalara bile bu böcek ilaçlarının olumsuz etkilerine maruz bırakır.

Pestisit Beyni Küçültüyor!

Bu çalışma, pestisit maruziyetinden sonra koloni büyümesinin yavaşladığını ortaya koydu. Bu bulgu, çalışmayı gerçekleştiren ekibin başında yer böcek ekolojisti Richard Gill ve ekibini tatmin etmediği için 413 ve 22 arıyı içeren yeni çalışma başlatılıyor. Şekerli su, polen ve pestisit içeren karışımlar arılara veriliyor. Gill ve ekibi daha sonra larvalardan çıkan arıların üç ve 12 günlük öğrenme yeteneğini test etti.

Limon kokusu ve peşine nektar ile ödüllendirilen arılar üzerinde doğal süreç taklit edildi. 10 kez tekrarlanan bu süreç sonunda arıların 3 boyutlu beyin görüntüsü alınıyor. Gill’in ekibi, bu sayede beyinleri hasarlı ve hasarsız olan arıları kolay bir şekilde tespit edebildi. Pestisite maruz kalan arıların mantara benzeyen beyinleri daha küçük olduğu ve bunların nektar kaynağına ulaşmakta zorluk çektiği yada hiç ulaşamadıkları ortaya çıkmış.

Kaynak: Pesticides can have long-term impact on bumblebee learning

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir