Örümceklerin Faydaları Nelerdir ve Örümcekler Neden Önemlidir?

Örümcekler Neden Önemlidir?

Örümceğin birçok faydası vardır. Her şeyden önce, örümcekler böcekleri yerler. Yapışkan bir ağa yakalanmış ve sekiz ayaklı bir araknid tarafından tüketilen masum bir böcek hakkında düşünürseniz, ayrıntılar biraz korkunç görünebilir, gerçek şu ki örümcekler kan emici, hastalık yayan, mahsul yok eden zararlıları kontrol altında tutar. Bu hepimizin takdir edebileceği bir şeydir. Örümceklerin faydaları bu sebeplerden ötürü önemlidir.

Örümceklerin Faydaları Nelerdir ve Örümcekler Neden Önemlidir?
Örümceklerin Faydaları Nelerdir ve Örümcekler Neden Önemlidir?

Örümcekler hakkında birkaç daha ilginç ve daha az bilinen gerçeklerden birisi ise tıbbi araştırma ve ürün geliştirme için sağladıkları faydaları içerir. Örümcek zehiri daha güvenli bir ağrı kesici olarak hareket etme potansiyeline sahiptir ve kas distrofisini tedavi edebilir. Ellerinizle süpürdüğünüzde çok fazla anlaşılmaz, ancak örümcek ipeğinin çekme mukavemeti yüksek dereceli alaşımlı çelikle karşılaştırılabilir. Bu da onu önemli bir gizli hazine yapmaktadır.

Örümceklerin Faydaları Nelerdir?

Örümceklerin Faydaları Nelerdir?

1- Örümceklerin Faydaları için en önemlisi; Zarar Böcekleri Yemeleridir!

Hamamböceği, sinekler, güveler ve sinir bozucu sivrisinekler gibi iç mekanlarda bulduğunuz yaygın böcek zararlılarından oluşan kabarık bir listenin baş düşmanı ve doğal yollardan ortadan kaldırılmasına sebep olan canlı örümceklerdir.

2- Hastalıkların Yayılmasına Engel Olurlar

Yedikleri bu zararlı canlıların hastalık yayma potansiyelleri vardır. Pireler, veba veya tifüs yayabilir. Oldukça kötü bir durumdan bizi kurtarmaları güzel sayılabilir.

3) İnsanlara Saldırmaları çok Nadirdir

Tehdit hissetmedikleri sürece örümceklerin insanlara saldırmaları için bir sebep yoktur. Biz onlar için bir besin kaynağı değiliz ve korkmayın kanımızı emmiyorlar. En ölümcül örümcekler bile agresif değildir. National Geographic, kara dul örümceğinin sadece kendini savunarak ısırdığını söylüyor, örneğin birisi onları tutmaya kalkar yada farklı bir şekilde zarar göreceklerini hissettirirse ancak saldırabilir.

Lütfen okuyunuz: En Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir? (Dünyanın ve Türkiye’nin)

4- Örümcek Zehri İlaçlarda Kullanılabilir

Bir kara dul örümceğinin zehiri kas ağrılarına, mide bulantısına, diyaframın felcine ve potansiyel olarak ölüme neden olabilir, ancak tıpta yaratıcı yollarla kullanılmaktadır.

Kaynak: Why are Spiders Important and What’s Their Purpose?9 reasons why spiders might actually be useful for humanity

Örümceklerin Faydaları Nelerdir ve Örümcekler Neden Önemlidir?” hakkında 3 yorum

  1. Geri izleme: Arılar ve Matematik - Arılar Temel Matematik İşlemlerini Yapabiliyorlar!

  2. Geri izleme: En Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir? (Dünyanın ve Türkiye'nin)

  3. Geri izleme: Uçan Örümcek: Örümcekler Elektrik Kullanarak Yüzlerce Kilometre Uçabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir