Bombus Arısı Özellikleri Nelerdir? Bombus Arılarının Faydaları Nedir?

Bombus Arısı

Bombus arısı, tek bir kraliçe ile koloniler oluşturan sosyal böceklerdir. Koloniler bal arılarından daha küçüktür ve bir yuvada 50 kadar birey bulunur. Bombus arısının yumuşak kıl kaplı yuvarlak gövdeleri vardır. Akrabaları olan bal arıları gibi, bombus arıları nektarla beslenirler, uzun tüylü dillerini sıvıyı çekmek için kullanırlar. Bombus arıları yuvadaki gözenekleri doldurmak ve yavruları beslemek için nektar ve polen toplar. Bombus arıları önemli tarımsal tozlayıcılardır, bu nedenle Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’daki düşüşleri endişe kaynağıdır. Bu düşüş, habitat kaybı, tarımın değişimi ve pestisitlerden kaynaklanmaktadır.

Bombus Arısı Özellikleri Nelerdir? Bombus Arılarının Faydaları Nedir?
Bombus Arısı Özellikleri Nelerdir? Bombus Arılarının Faydaları Nedir?Kaynak

Bombus arıları tipik olarak ılıman iklimlerde bulunur ve çoğu zaman diğer arılara göre daha yüksek enlemlerde ve yüksekliklerde bulunur. Diğer arılara benzer fizyolojiye sahiptir. Kanat inme genliğini uzatarak daha yüksek yüksekliklere adapte olurlar. Bombus arıları büyük ölçüde kozmopolit bir dağılıma sahiptir; dünyanın bir çok yerinde farklı türleri mevcuttur.

Bombus Arıları Lavanta Çiçeklerinden Nektar ve Polen Topluyor

Bombus Arılarının Faydaları Nelerdir?

Tozlaşma

Bombus arılarının toplam tozlaşmasının yaklaşık üçte ikisinden sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? Bombus arıları tarım endüstrisi üzerinde büyük bir etki yaratıyor çünkü diğer arılar gibi sadece “güzel” çiçeklere ilgi duymuyorlar. Sonuç olarak, diğer arıların ve böceklerin göz ardı edebileceği bitki ve çiçekleri tozlaştırırlar. Bu arılar diğer arılardan daha az agresif olduklarından, insanlar içinde daha az tehlike oluştururlar. Bu sebeple, bombus arısı sokması çok nadir görülen bir durumdur.

Bombus arıları, diğer böceklerin aksine, çiçeklerinizi ve bitkilerinizi çok çeşitli hava koşullarında tozlaştırır. Sisli, bulutlu, rüzgarlı ve yağmurlu günlerde bile, bombus arıları hala iş başında olurlar.

Tozlaşma olmadan, bitkiler olamaz ve tohum üretilemez. Yerli tozlayıcıların kaybı, yerli bitkilerde bir düşüşe yol açabilir, bu da daha az bitki ve tohum anlamına gelir. Gelecek sene daha az tohum, daha az bitki ve daha az yemek demektir. Bombus arıları ve diğer tozlayıcıların sayısında düşüş gerçekleşir. Bu döngünün süregelmesi ise bir çok bitkinin ve en sonunda da arıların yok olması anlamı taşır.

Kaynak: BumblebeeTHE BENEFITS OF BUMBLE BEES

Bombus Arısı Özellikleri Nelerdir? Bombus Arılarının Faydaları Nedir?” hakkında 2 yorum

  1. Geri izleme: Faydalı Böcekler, Bahçe ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı Oluyor!

  2. Geri izleme: Faydalı Böcekler Nelerdir? – Yeşil Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir