Kuşlar Küçülüyor! Küresel Isınma Küçülmeyi Tetikledi!

Kuşlar Küçülüyor!

40 yıldır, özel bir araştırmacı ve gönüllü ekibi Şikago Illinois’deki binalarla çarpışan binlerce kuşun ölçümlerini alıyor. Yaptıkları çalışma ile elde ettikleri verilerden şaşırtıcı bir eğilim bulmuşlar; kuşlar küçülüyor. Süreç yavaş yavaş ilerliyor ama, sonuç küçülme. Sebep ise sıcaklık artışları, yani küresel ısınma! olarak göze çarpıyor.

Kuşlar Küçülüyor! Küresel Isınma Küçülmeyi Tetikledi!
Kuşlar Küçülüyor! Küresel Isınma Küçülmeyi Tetikledi! – Kaynak

1978 ve 2016 yılları arasında toplanan 70.000’den fazla bireysel kuşun verilerini analiz etti. Kuşlar ortalama olarak kütlelerinin % 2,6’sını kaybetti ve % 2,4 daha kısa bacak ve % 1,3 daha uzun kanatlara sahipler.

Lütfen okuyun: Kuşlar Yavrularının Dışkısını Niçin Yer?

Kuşların Göçü!

Son kırk yılda, 52 tür göçmen Kuzey Amerika kuş türü için, vücut boyu ve büyüklüğü azalmıştır. Verilerde türlerin temsil ettiği doğal geçmişlerin, habitatların ve coğrafi dağılımların çeşitliliğine rağmen, boy ve kütle değişimi azalma trendinde çıkmış. Diğer tüm morfolojik ölçümlerin aksine, kanat uzunluğu türler arasında tutarlı bir şekilde artmış, vücut şeklindeki azalma ile birlikte vücut şeklindeki önemli değişiklikleri olmuş.

Araştırmacılar, hayvanların daha yüksek sıcaklıklarda serin kalmak için büzüldüğünü veya sıcakların yükselmesinin büyümelerine engel olduğunu söylüyor. Deneysel çalışmalar, yuvalama sırasındaki daha yüksek ortam sıcaklıklarının, yavruların büyümesi sırasındaki gelişim plastisitesinin bir sonucu olarak, kuşların erişkin vücut büyüklüğünde bir azalmaya yol açabileceğini göstermiştir.

Uzun kanatların sebebinin ne olduğunun tespit edilemediğinin ama farklı bir adaptasyonun da bunun altında yatan neden olabileceğinde hem fikirler. Bu rüzgar hızlarında olan değişimlere karşı geliştirilmiş bir şey olabileceği gibi, farklı parametrelerde bunda etkili olmuş olabilir.

Kaynak: Rising temperatures may be making birds smallerBirds are shrinking. These scientists say it’s a consequence of global warming.Shared morphological consequences of global warming in North American migratory birds

Kuşlar Küçülüyor! Küresel Isınma Küçülmeyi Tetikledi!” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Petrol Sızıntıları; İnsanoğlunun En Büyük Çevre Felaketleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir