Balinalar Neden Bu Kadar Büyüktür?

Balinalar Neden Büyüktür?

Balinaları takip ediyorsanız; büyük bir akvaryumu ziyaret ettiyseniz ya da doğal bir tarih müzesinde bir balinanın iskelesini görmüşseniz, bu su memelilerinin görkemli büyüklüğünü bilirsiniz. Gezegenin tarihinde dünyada yaşamış en büyük memeli bir mavi balina ve şu anda yaşıyor, okyanuslarda yüzüyor! Balinalar muhteşemdir!

Mavi balinaların boyları 27 metreye kadar uzarken, nispeten küçük cüce sperm balinalarının boyu ise 3 metre kadardır. Ama bu devasa okyanuslarda yaşayan balinalar neden daha büyük değil?

Balinalar Neden Bu Kadar Büyüktür?
Balinalar Neden Bu Kadar Büyüktür?Kaynak

Bu sorunun cevabı yiyecek ve ısı ile ilgilidir. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, suda yaşayan memelilerin, karadaki meslektaşlarından daha fazla boyut kısıtlamasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirledi.

Öyleyse balinaların neden büyük olduğu, ancak çok büyük olmadığı sorusuna geri dönelim. Çalışma yazarları iki ana faktörün olduğunu belirlemiştir: ısı kaybı ve metabolizma. Okyanuslar yaşamak için oldukça soğuk yerler olabilir.

Okumak ister misiniz: Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!

Bu yüzden sıcak kanlı memeliler oldukları için, çok fazla vücut ısısını kaybetmekten, çevredeki suya ulaşamayacak kadar büyük olmaları gerekir. Termoregülasyon, balinaların köpeklerin büyüklüğünü almasını engeller. Stanford Profesörü Jonathan Payne, “Çok küçük olduğunuzda, suyu çok hızlı bir şekilde geri kaybedersiniz, yeteri kadar yiyecek yemenin yolu yoktur,” diye belirtiyor.

Ve yemek yerken, balinalar bunu çok yapmak zorunda. Ancak araştırmacılar, balinaların metabolizmasının sadece büyüdükçe daha hızlı hale geldiğini ve bu yüzden de sadece daha büyük olabileceğini öne sürüyorlar.

Kaynak: Why Are Whales So Big?Why aquatic mammals need to be big, but not too big

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir