Yangtze Nehri Kuruyor: Çin’in En Önemli Nehri Kuraklık Pençesinde!

Yangtze Nehri Kurumaya başladı! Kuraklık Çin’de rekor kırarak, Yangtze (Yangzi) Nehri’nin bazı kısımlarının kurumasına neden oldu. Hidroelektrik enerjisi üretimi ve nakliye yolları olumsuz etkilendi, içme suyu kaynakları ve tarım suyu azaldı ve hatta daha önce batmış olan Budist heykelleri bu kuraklık ile ortaya çıktı.

Yangtze Nehri Kuruyor: Çin'in En Önemli Nehri Kuraklık Pençesinde!
Yangtze Nehri Kuruyor: Çin’in En Önemli Nehri Kuraklık Pençesinde!- Kaynak

Çin’in en önemli nehri olan Yangtze, 400 milyondan fazla Çinliye su sağlıyor. Bu yaz, Yangtze havzasındaki yağışlar normalden yaklaşık % 45 daha az. Buna bağlı olarak düzinelerce kolun kurumasıyla rekor düşük su seviyeleri görülmeye başlandı. Çin’in kapsamlı hidroelektrik sistemine su akışının kaybı, enerjisinin çoğunu hidroelektrikten alan bazı şehirlerde sorun yaşanmasına neden oldu.

Lütfen okuyun: Kuraklık Ağaç Yapraklarının Şekillerini Değiştiriyor!

Son üç yılda normalden daha yüksek sıcaklıkların, nehrin sularının buharlaşmasını arttırdı. Azalan yağışlarla birlikte, daha düşük su seviyeleri tespit edilmiştir. Avrupa’daki Ren ve Po nehirlerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Colorado Nehri de dahil olmak üzere rekor kıran sıcak hava dalgaları arttıkça dünyanın dört bir yanındaki büyük nehirler kurumaktadır.

Bulut Tohumlama Çare mi?

Çin, içme suyu, tarım ve hayvancılık noktasında ortaya çıkan bu büyük problemi bertaraf edebilmek için, bulut tohumlama ile yapay yollardan yağmur yağdırmaya çalışıyor. Bulut tohumlama sürecinde, buluta atılan bu küçük gümüş iyodür çubukları, nemi arttırmak için bir ajan görevi görecek ve serbest bırakılma olasılığını artıracaktır. Bu çubuklar tipik olarak buza benzer bir yapıya sahiptir ve kar tanelerinin oluşması için bir temel sağlar.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği sebebiyle ortaya çıkan bu durum, tek bir yağmur damlasının bile ziyan edilmemesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, yağmur suyu hasadı gibi basit ama kullanışlı yöntemlere de yönelimlerin artmasının gerektiği görülmektedir. Bulut tohumlama Çin’in istediği sonuçları verecek mi zaman gösterecek ama iklimde farklı değişlikleri de ortaya çıkartır mı o da farklı bir araştırma konusu olacaktır.

Kaynak: Drought Causes Yangtze – China’s Most Important River – To Dry UpYangtze River at record low as China attempts to ‘induce’ rainfall with cloud-seeding planes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.