Yeraltı Suları Mikro Plastiklerle Kirlendi!

Bu, plastik atıklarımızı içtiğimiz anlamına gelebilir!!!

Gezegenin hiçbir bölümünün, mikro plastiklerin sebep olduğu felaketten kaçamadığı ortada. Amerika’dan  Illinois Üniversitesi’nden bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun dörtte birini içme suyuyla besleyen yeraltı suyu akiferlerinin de kirlendiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar kuyu ve kaynaklardan 17 yeraltı suyu örneği almış ve birisi hariç diğerlerinde mikroplastik parçacıklarına rastlamışlar.

Mikro plastik

Mikro plastik

Yeraltı akiferleri nasıl kirlenir?

Çalışmanın ortak yazarı John Scott, “yeraltı suyunun kireçtaşı içindeki çatlaklardan ve boşluklardan aktığını, bazen de kanalizasyon ve akıntıları yollardan, çöp alanlarından ve tarım alanlarından aşağıdaki akiferlere taşıdığını” açıkladı.

Bir bardak su içinde plastik atık içme düşüncesi hakkında derinden rahatsız edici bir şey var. Bu, Dünya’nın sistemlerinin nasıl birbirleriyle iç içe geçtiğini ve “uzak” olmadığını gösteriyor.

Bu alandaki araştırmaları desteklemek ve etkimizi en aza indirgemek için kişisel adımlar atmak, sentetikler yerine tamamen doğal kumaşlar satın almak, çamaşırları daha az yıkamak, çamaşır makinesinde mikrofiber atıkları yakalamak için adımlar atmak gerekiyor.

Kaynak

Plastik ölüm adlı yazımızı okuyarak, plastiklerin canlılara ve aslında bizlere neler yaptığını ve yapabileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.Yorumlar (4)


[…] beş trilyondan fazla plastik materyal plastik kirliliğe sebep olmaktadır. Pasifik Okyanusunda bu plastiklerden kaynaklı oluşmuş olan […]


[…] geri dönüşüm vb metotları en iyi şekilde yapsak bile milyonlarca parça plastiği ve onların zararlı etkisini canlılardan yani aslında kendimizden uzak tutma şansımız […]

Avrupa'da Tek Kullanımlık Plastik Yasaklandı!

29 Mart 2019 saat 14:30    


[…] çöpünün %80’i plastiktir ve bu deniz ekosistemini tahrip ederek vahşi yaşamın yok olmasına sebep oluyor. Bunun önüne […]

Yeryüzünde Var Olan Doğal Kaynaklar

12 Nisan 2019 saat 00:00    


[…] yıl gerektirir. Yenilenemeyen doğal kaynaklara örnek olarak Fosil yakıtlar, Metal cevherleri, Yeraltı suları (bazen) ve çeşitli Toprak mineralleri […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site