Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz?

“Dünya için bir şey yap!” Prof. Dr. Orhan KURAL tarafından yazılmış; Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz? sorusuna verdiği yanıtlarla bizlere yol göstermeye çalışan bir kitap. Günlük yaşantımızda neleri yapıp neleri yapmayarak ne gibi faydalar elde edebiliriz, ne gibi kötü sonuçların önüne geçebiliriz ve en önemlisi ise birey olarak hayatımıza nasıl yön vererek Dünyamız için fakat aslında kendimiz için yapabileceklerimizi çok basit ve anlaşılır dille kısa kısa bu kitapta yer alıyor.

Kitapta Dünya için bulabileceğiniz bazı başlıklar:

Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken konular, fazla eşyalar ve moda, kitap paylaşım alanları, kar yağdığında doğa için yapabilecekleriniz, elektronik atıklar, cam eşya kullanımı, alüminyum kaplarda satılan içecekler, pet şişe ve naylonlar, uçan balonların doğaya verdiği zararlar, naftalin kullanımı, lavobaya dökülen yağlar, evlerdeki ilaçlar, kağıt kullanımı, doğal ormanlar ve sulak alanların korunması, kompost gübre çiçek ve piller, organik gübre, zirai ilaç ambalajları…

Fast food beslenme, genlerle oynamak, hormonlu besinler, yerel pazarlar, ekolojik ürün, özel günler&hediye paketleri, fiş kullanımı, fotoğraf filmleri, yol-çatı gibi yüzeyleri boyama, araçlar, trafik ve bisiklet kullanımı, araba lastikleri, yol şeritleri, arabalardaki çöpler, klimalar, televizyon ve internet, buzdolapları nerde durmalı?

Enerji verimliliği ve ısı yalıtımı, canlılar, mezbahalar, airobik yerine bahçe yapımı, seçim kirliliği, cep telefonları, parfüm ve kozmetik ürünler, sprayler, belediyelerle iş birliği, okullarda çevre kolu, fidan yetiştirme, piknik alanları, baz istasyonları ve tehlikeler, bayat ekmekler

Yukarda yer alan ve çok daha fazla konu için çok değerli öneriler ve örnekler kitapta mevcut. Ayrıca aşağıda kitaptan alınmış bir önsözde mevcut.

Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz?

Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz?

İklim değişikliklerine ve ısınmaya, insanın tüketim hırsı neden olmaktadır. Daha çok tüketen değil, daha çok düşünen ve bilen mutlu olur. Bunun çözümü “sizsiniz”, ancak her vatandaş görevini yaparsa başarı sağlanır.

Sorgulayın…

İlkeli olun…

Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz.

Unutmayın, bilgi güçtür.

Geceleri gözünüzü kapatınca “huzur içinde” uyumanız ve bu dünyayı gelecek nesillere ulaştırmanız için şahsen yapabileceğiniz “bazı tavsiyeler” vermeye çalıştım. Bu bir toplumsal sorumluluktur.

“Karanlıktan şikayet etmeyin, siz de bir mum yakın.” { Konfüçyus}

Ve unutmayın Dünya bizim ve Dünya tek!Yorumlar (7)


[…] şişe yerine matara kullanmak çevre ve doğa için son derece gerekli bir davranış. Fakat kaş yapayım derken göz çıkarmamak için […]

aylin

05 Aralık 2011 saat 20:33    


Biraz daha bilgi koysalar daha güzel olur.

huncalife

19 Mart 2012 saat 02:10    


herkes akıllı tüketici olup elinden geldiği kadar dikkat etse eminim milyonlarca insanın ufak ufak hareketleriyle çok büyük sonuçlar olacaktır.

funda

13 Ekim 2012 saat 01:15    


insanlarımızı biraz da yerlere tükürmeme konusunda bilinçlendirecek birşeyler yapabilsek keşke!!!!!

Ceren Gürbüz

18 Nisan 2014 saat 20:47    


bence bu sigara denilen şeyin izmaritleri yerlere atılmamalı

HASAN GÜNDÜZ ARIKAN

06 Kasım 2015 saat 01:42    


HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM.İNSANLARA KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN ÇEVRE SORUMLUĞUNU VERMEK LAZIM.BUNU KÜÇÜK BİR MİSALLE ANLATMAK İSTERİM.BİR YAKININ 2,5 YAŞINDAKİ TORUNUYLA BAKKALA GİDER..TORUNUNUN ÇOK SEVDİĞİ BİR KAĞITLI YİYECEK ALIRLAR.ÇOCUK YİYECEĞİ YER ELİNDE KAĞITLA DÖRT BİR TARAFA BAKINMAYA BAŞLAR.BAKKAL SORAR “ÇOCUK NE ARIYOR BÖYLE”
YAKINIM “ELİNDEKİ KAĞIDI ÇÖP KUTUSUNA ATMAK İSTİYOR.ÇÖP KUTUSUNU ARIYOR DER.BAKKAL KAPISININ ÖNÜNDEKİ YERLERE ATILMIŞ ÇÖPLERİ GÖSTETİR.”BİR ÇOCUK KADAR OLAMADIK” DER.
ŞİMDİ O ÇOCUK BÜYÜNCE CEVREYE İHANET EDER Mİ?


[…] Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz? : “Dünya için bir şey yap!” Prof. Dr. Orhan KURAL tarafından yazılmış; Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz? sorusuna verdiği yanıtlarla bizlere yol göstermeye çalışan bir kitap. Günlük yaşantımızda neleri yapıp neleri yapmayarak ne gibi faydalar elde edebiliriz, ne gibi kötü sonuçların önüne geçebiliriz ve en önemlisi ise birey olarak hayatımıza nasıl yön vererek Dünyamız için fakat aslında kendimiz için yapabileceklerimizi çok basit ve anlaşılır dille kısa kısa bu kitapta yer alıyor. […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site