Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz?

“Dünya için bir şey yap!” Prof. Dr. Orhan KURAL tarafından yazılmış; Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz? sorusuna verdiği yanıtlarla bizlere yol göstermeye çalışan bir kitap. Günlük yaşantımızda neleri yapıp neleri yapmayarak ne gibi faydalar elde edebiliriz, ne gibi kötü sonuçların önüne geçebiliriz ve en önemlisi ise birey olarak hayatımıza nasıl yön vererek Dünyamız için fakat aslında kendimiz için yapabileceklerimizi çok basit ve anlaşılır dille kısa kısa bu kitapta yer alıyor.

Kitapta Dünya için bulabileceğiniz bazı başlıklar:

Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken konular, fazla eşyalar ve moda, kitap paylaşım alanları, kar yağdığında doğa için yapabilecekleriniz, elektronik atıklar, cam eşya kullanımı, alüminyum kaplarda satılan içecekler, pet şişe ve naylonlar, uçan balonların doğaya verdiği zararlar, naftalin kullanımı, lavobaya dökülen yağlar, evlerdeki ilaçlar, kağıt kullanımı, doğal ormanlar ve sulak alanların korunması, kompost gübre çiçek ve piller, organik gübre, zirai ilaç ambalajları…

Fast food beslenme, genlerle oynamak, hormonlu besinler, yerel pazarlar, ekolojik ürün, özel günler&hediye paketleri, fiş kullanımı, fotoğraf filmleri, yol-çatı gibi yüzeyleri boyama, araçlar, trafik ve bisiklet kullanımı, araba lastikleri, yol şeritleri, arabalardaki çöpler, klimalar, televizyon ve internet, buzdolapları nerde durmalı?

Enerji verimliliği ve ısı yalıtımı, canlılar, mezbahalar, airobik yerine bahçe yapımı, seçim kirliliği, cep telefonları, parfüm ve kozmetik ürünler, sprayler, belediyelerle iş birliği, okullarda çevre kolu, fidan yetiştirme, piknik alanları, baz istasyonları ve tehlikeler, bayat ekmekler

Yukarda yer alan ve çok daha fazla konu için çok değerli öneriler ve örnekler kitapta mevcut. Ayrıca aşağıda kitaptan alınmış bir önsözde mevcut.

Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz?

Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz?

İklim değişikliklerine ve ısınmaya, insanın tüketim hırsı neden olmaktadır. Daha çok tüketen değil, daha çok düşünen ve bilen mutlu olur. Bunun çözümü “sizsiniz”, ancak her vatandaş görevini yaparsa başarı sağlanır.

Sorgulayın…

İlkeli olun…

Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz.

Unutmayın, bilgi güçtür.

Geceleri gözünüzü kapatınca “huzur içinde” uyumanız ve bu dünyayı gelecek nesillere ulaştırmanız için şahsen yapabileceğiniz “bazı tavsiyeler” vermeye çalıştım. Bu bir toplumsal sorumluluktur.

“Karanlıktan şikayet etmeyin, siz de bir mum yakın.” { Konfüçyus}

Ve unutmayın Dünya bizim ve Dünya tek!

Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz?” hakkında 7 yorum

 1. Geri izleme: Pet şişe yerine matara, ama hangi matara? « NET TÜKETİCİ

 2. huncalife

  herkes akıllı tüketici olup elinden geldiği kadar dikkat etse eminim milyonlarca insanın ufak ufak hareketleriyle çok büyük sonuçlar olacaktır.

 3. funda

  insanlarımızı biraz da yerlere tükürmeme konusunda bilinçlendirecek birşeyler yapabilsek keşke!!!!!

 4. HASAN GÜNDÜZ ARIKAN

  HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM.İNSANLARA KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN ÇEVRE SORUMLUĞUNU VERMEK LAZIM.BUNU KÜÇÜK BİR MİSALLE ANLATMAK İSTERİM.BİR YAKININ 2,5 YAŞINDAKİ TORUNUYLA BAKKALA GİDER..TORUNUNUN ÇOK SEVDİĞİ BİR KAĞITLI YİYECEK ALIRLAR.ÇOCUK YİYECEĞİ YER ELİNDE KAĞITLA DÖRT BİR TARAFA BAKINMAYA BAŞLAR.BAKKAL SORAR “ÇOCUK NE ARIYOR BÖYLE”
  YAKINIM “ELİNDEKİ KAĞIDI ÇÖP KUTUSUNA ATMAK İSTİYOR.ÇÖP KUTUSUNU ARIYOR DER.BAKKAL KAPISININ ÖNÜNDEKİ YERLERE ATILMIŞ ÇÖPLERİ GÖSTETİR.”BİR ÇOCUK KADAR OLAMADIK” DER.
  ŞİMDİ O ÇOCUK BÜYÜNCE CEVREYE İHANET EDER Mİ?

 5. Geri izleme: Çevre, Doğa, Ekoloji, Sürdürülebilirlik ve Tarım üzerine Kitaplar - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir