Yosun İçme Suyundan Arsenik Arıtıyor!

Yosun ile arsenik giderimi

Yosun ile kirlenmiş sudan arsenik giderilebileceği, Stockholm Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından keşfedildi. Sadece bir saatlik filtrelemede, arsenik seviyelerinin o kadar düşük olduğu ve suyun içme için güvenli olduğu sonucuna vardılar.

“Yaptığımız deneyler, yosunun arsenik giderme için çok yüksek bir kapasiteye sahip olduğunu gösteriyor. Arseniklerin yüzde 80’ini bir su kabından çıkarmak bir saatten fazla sürmüyor. O zamana kadar su bu kadar düşük bir arsenik seviyesine ulaştı. Araştırma görevlisi Arifin Sandhi, bunun artık insanlara zarar vermediğini söyledi.

Yosunla arsenikli su arıtımı

Yosunla arsenikli su arıtımı

Keşif, çevre dostu bir şekilde suyu arıtmanın yolunu kolayca açabilir. Araştırmacıların dikkatini çeken muhtemel senaryolardan biri, akarsulardaki ve diğer su yollarındaki yosunları büyütmek.

Stockholm Üniversitesi Ekoloji, Çevre ve Bitki Bilimleri Bölümü’nden araştırmanın lideri Maria Greger, “Geliştirmekte olduğumuz bitki bazlı sulak alan sisteminin, İsveç’in kuzey maden bölgelerindeki arsenik sorununu çözeceğini umuyoruz” diyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir