Mikroplastik Nedir ve Nasıl Oluşur? Kirliliği ve Zararları Nelerdir?

Mikroplastik Nedir?

Mikroplastik, okyanusumuz ve sucul yaşamımız için zararlı olabilecek beş milimetreden daha kısa küçük plastik parçalardır. Plastik, okyanusumuzda ve Büyük Göllerimizde bulunan en yaygın deniz atığı türüdür. Plastik atıklar tüm şekil ve boyutlarda olabilir, ancak beş milimetreden daha kısa olan uzunluklarda olanlara “mikroplastik” denir. Plastik kirliliği sebebi olan mikroplastikler günümüzün en büyük kirlilik sorunlarından birisi olma yolunda ilerlemektedirler.

Mikroplastik Nedir ve Nasıl Oluşur? Kirliliği ve Zararları Nelerdir?
Mikroplastik Nedir ve Nasıl Oluşur? Kirliliği ve Zararları Nelerdir?

Kaynak: Yeraltı Suları Mikro Plastik ile Kirlendi!

Gelişmekte olan bir çalışma alanı olarak, henüz mikroplastikler ve etkileri hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. NOAA Deniz Enkaz Programı, NOAA (Amerikan Ulusal Okyanus Servisi) içinde bu konuyu araştırma çabalarına öncülük etmektedir. Tortu, kum ve yüzey suyu mikroplastik örneklerinin toplanması için standartlaştırılmış saha yöntemleri geliştirilmiştir ve testlere devam edilmektedir. Sonunda, saha ve laboratuvar protokolleri, çevreye salınan mikroplastiklerin miktarının küresel olarak karşılaştırılmasına izin verecektir, bu da bu atıkların nihai dağılımını, etkilerini ve kaderini belirlemenin ilk adımıdır.

Mikroplastikler, daha küçük ve daha küçük parçalara ayrışan daha büyük plastik atıklar da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelir. Ek olarak, bir tür mikroplastik olan mikro boncuklar, bazı temizleyiciler ve diş macunları gibi sağlık ve güzellik ürünlerine eksfoliyan olarak eklenen çok küçük üretilmiş polietilen plastik parçalarıdır. Bu küçük parçacıklar su filtrasyon sistemlerinden kolayca geçer ve okyanusta ve Büyük Göllerde son bulur ve sudaki yaşam için potansiyel bir tehdit oluşturur.

Kaynak: Plastik Kirliliği Bitirmek için Mükemmel Fikirler!

Mikro boncuklar yeni bir sorun değildir. Birleşmiş Milletler Çevre Programına göre, plastik mikro boncuklar ilk kez yaklaşık elli yıl önce kişisel bakım ürünlerinde ortaya çıktı ve plastikler doğal içeriklerin yerini aldı. 2012 kadar yakın bir zamanda, piyasada plastik mikro boncuklar içeren ürünlerin bolluğu ve tüketiciler konusunda çok fazla farkındalık olmaması nedeniyle, bu konu hala nispeten bilinmiyordu.

Kaynak: What are microplastics?MicroplasticsWhat Are Microplastics? –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir