Rüzgar Türbini Bıçakları Siyaha Boyanarak Kuş Ölümleri %70 Azaltılabilir

Rüzgar Türbini Bıçakları ve Kuş Ölümleri

Rüzgar Türbini Bıçakları, rüzgar enerjisi üretiminde en önemli parçalardır. Fakat doğanın bir parçası olmayan bu materyaller rüzgar etkisiyle dönerken kuşlara çarparak öldürmektedir. Norveç ve İsveç’ten araştırmacılar, türbinler monte edilmeden önce 3 bıçaktan birisinin siyaha boyanarak, kuşların rüzgar türbini bıçaklarını görmelerinin sağlanabileceğini tespit etmişlerdir.

Norveç’teki Smøla rüzgar enerjisi santralinde yürütülen çalışmada, aynı bölgede boyanmış olanların boyanmamışlara göre ortalama %71,9 daha az oranda kuş ölümüne sebep olduğu 10 (2006-2016) yıllık bir çalışma sonucunda bulunmuştur.

Rüzgar Türbini Bıçakları Siyaha Boyanarak Kuş Ölümleri %70 Azaltılabilir
Rüzgar Türbini Bıçakları Siyaha Boyanarak Kuş Ölümleri %70 Azaltılabilir – (Paint it black: Efficacy of increased wind turbine rotor blade visibility to reduce avian fatalities)

Rüzgar enerjisi iklim değişikliği ile mücadele de önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Fakat rüzgar enerjisi santrallerinin kapsamı ve ölçeği arttıkça, yaban hayatı ve habitatlar, orada yaşayan topluluklarla birlikte zarar görebilir. Kuşlar, özellikle sürekli ve hızlı hareket halinde olan rüzgar türbinleri bıçaklarını göremiyor ve çarparak ölüyor yada çok ağır bir şekilde yaralanıyorlar.

Kuşlar için ideal senaryo, rüzgar çiftliklerinin önemli göç rotalarından uzakta inşa edilmesidir. Ayrıca risk altında olduğu bilinen veya şüphelenilen kuş türlerinin önemli beslenme, üreme ve tüneme alanlarından da uzak olmalıdır. Bugüne kadar çarpışma riskini azaltmak için çok az önlem geliştirilmiştir. Bunun en büyük sebebi ise maliyeti arttırıcı olmalarıdır.

Bu çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuçlar, basit bir siyah boyama işleminin binlerce kuşu koruyabileceğini göstermesidir. Tabi burada yapılması gereken bu çalışmanın farklı bölgelerde, farklı şartlarda bulunan rüzgar enerjisi üretim santrallerinde de denenmesidir. Elde edilecek veriler ışığında, yeni ve hali hazırda olan tesislerde önlem olarak siyah boyama işlemi gerçekleştirilebilir.

Kaynak: Painting a wind turbine blade black can reduce bird collision by 70%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir