Okyanuslar ve Plastik İlişkisi! Plastiklerin % 90’ı Sadece 10 Nehirden

Okyanuslar ve Plastik İlişkisi!

Son on yılda, okyanuslarımızdaki artan plastik miktarından dolayı büyük bir problem ile karşı karşıyayız. Okyanuslar ve plastik ilişkisi arttıkça, plastik kirliliği kaçınılmaz boyutlara ulaştı. Her yıl 8 milyon tondan fazla plastik okyanuslara ulaşıyor. Bu oranda kirletmeye devam edersek, 2050 yılına kadar okyanusta balıklardan daha fazla plastik olacağı su götürmez bir gerçek.

Okyanuslar ve Plastik İlişkisi! Plastiklerin %90'ı Sadece 10 Nehirden Geliyor
Okyanuslar ve Plastik İlişkisi! Plastiklerin % 90’ı Sadece 10 Nehirden GeliyorKaynak

Plastik Atıklar Nereden Geliyor?

Çoğu nehirler tarafından okyanusa ulaşıyor ve bir araştırmaya göre, %90’ı sadece ve sadece 10 nehir ile okyanuslara geliyor.

Araştırmacılar, nehirlerde ve çevrelerinde ki peyzajda bulunan atıkları analiz ederek, bu sonuca ulaşıyor. Bunlardan sekizi Asya’da: Yangtze; Indus; Sarı; Hai He; Ganj; inci; Amur; Mekong; ve ikisi Afrika’da-Nil ve Nijer.

Helmholtz çevre Araştırmaları Merkezi’nden çalışmanın yazarlarından Dr. Christian Schmidt,” bu konuda kesin bir korelasyon olduğunu gösterebildik” dedi. “Düzgün bir şekilde bertaraf edilmeyen bir havza alanında ne kadar fazla atık varsa, sonuçta nehirde o kadar fazla plastik ortaya çıkar ve bu nehrin rotası onları denize götürür.” Ayrıca, Schmidt ve ekibi, metreküp su başına plastik miktarının büyük nehirlerde küçük nehirlere göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu da buldu.

Nehirlerin hepsinin ortak iki yanı vardı; çevredeki bölgede yaşayan genellikle 100 milyona ulaşan nüfuslar ve atık yönetimi konusunda sıkıntı yaşamaları.Geri dönüşüm ve sıfır atık gibi yaklaşımların daha sert bir şekilde ele alınması bu bölgeler için önem arz ediyor.

Yangtze Asya’nın en uzun Nehri ve aynı zamanda dünyanın en ekolojik açıdan önemli nehirlerinden biridir. Nehir Havzası neredeyse 500 milyon kişiye (Çin nüfusunun üçte birinden fazlası) ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda okyanusa plastik kirliliğinin en büyük taşıyıcısıdır. Hindistan’dan akan Indus ve Ganj, ikinci ve altıncı en yüksek miktarda plastik atığı okyanusa taşırlar.

Her iki ülkede bu önemli konu üzerinde çalışmasına rağmen hala çok etkisiz kaldıkları da bir gerçektir. Dünya nüfusunun % 40 gibi bir oranını temsil etmelerinden dolayı, mutlaka çalışmalarını arttırmaları gerekiyor.

Kaynak: 90% of plastic polluting our oceans comes from just 10 rivers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir