Çin’de Hava Kirliliği O Kadar Kötü ki Güneş Panellerini Kapatıyor

Çin’de Hava Kirliliği Artıyor!

Çin’de güneş enerjisi kullanımı artıyor fakat Çin’de güneş ışınlarının güneş panellerine ulaşmasını engelleyen yoğun duman ve hava kirliliği de aynı zamanda artış göstermiş durumda. Çin’de hava kirliliği artıyor. Sadece komşuları için olduğu kadar sakinleri için de sağlık sorunları yaratmakta, aynı zamanda yeterli güneş ışığının güneş panellerine ulaşmasını engellemeye başlamış.

Çin'de Hava Kirliliği O Kadar Kötü ki Güneş Panellerini Kapatıyor
Çin’de Hava Kirliliği O Kadar Kötü ki Güneş Panellerini Kapatıyor – Kaynak

Nature Energy dergisinde yayınlanan bir araştırma, Çin’de hava kirliliğinin artması nedeniyle güneş enerjisinin yüzde 15’inin azaldığını ortaya koyuyor. İyi haber şu ki, ülke bu seviyeleri 1960’larda var olan seviyelere düşürmeyi başarırsa, güneş enerjisi üretiminin iklim değişikliği krizini önlemede büyük yararları olacağı yönünde.

Çin’deki hava kalitesi, büyük sanayi imalat sektörünün yanı sıra kömür kullanımı nedeniyle hızla düşüyor. Kalın, gri, puslu bir sis ve yüzlerinin yarısını kaplayan maskelerle dolaşan insanlar hayal edin; durum bu kadar kötü! Çin vatandaşlarının yüzde 38’i bu kirli hava seviyelerine maruz kalıyor, ve binlercesi de hastalıklar ve hatta ölümle yüzleşmek zorundalar.

Güneş panelleri hava kirliliği sebebiyle verimsiz çalışmaya başlar..
Güneş panelleri hava kirliliği sebebiyle verimsiz çalışmaya başlar. – Kaynak

Hava kirliliğinin bir diğer olumsuz tarafı ise, güneş ışığını engellemesi. Güneş panelleri enerji üretmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ancak bu kadar kötü hava kalitesi ile güneşin Çin’in güneş panellerine ulaşması engellenmiş oluyor.

Hava kirliliği sağlık sorunları bir yana yenilenebilir enerji üretimine de büyük bir darbe vuruyor. Özellikle Çin ve benzer sorunla karşı karşıya olan tüm ülkeler, hava kirliliği sorunu kökten çözmek için ivedilikle adım atmalı.

Kaynak: China’s Air Pollution Is So Bad It’s Blocking Its Solar Panels

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir