Eşek Arısı (Yaban Arısı) Yuvaları Uçakları Tehlikeye Atıyor

Anahtar Deliği Eşek Arısı

Eşek arısı türlerinden birisi olan anahtar deliği yaban arıları (keyhole wasp = Pachodynerus nasidens) küçük olabilir, ama Avustralya’da uçaklar için bazı büyük sorunlara neden oluyor. Anahtar deliği arıları, adlarının ima ettikleri gibi, çevrede bulunan küçük deliklerde yuva kurma eğilimleriyle bilinirler. Bu genellikle doğal dünyada ahşap tercih ederler ama sıklıkla da insan yapımı malzemelere de yuvalarını yaptıkları bilinir.

Lütfen okuyunuz: Plastik Atıklar Yabani Arılar için Yuva Malzemesi Oldu!

Eşek Arısı (Yaban Arısı) Yuvaları Uçakları Tehlikeye Atıyor
Eşek Arısı (Yaban Arısı) Yuvaları Uçakları Tehlikeye AtıyorKaynak

Yapılan çalışmaya göre, uçakların hızını ölçmek için kullanılan önemli cihazlarda da yuvalarını inşa etmeye başlamışlar. Bu cihazların probları, hava akışını ölçmek ve bir uçağın hava hızını belirlemek için tasarlanmış tüp benzeri bir aletten oluşur. Ne yazık ki, hava giren delik yeni yuva kazmak isteyen uyanık bir anahtar deliği eşek arısı için ideal bir boyuttadır. Bu büyük bir olay gibi görünmeyebilir, ama küçük bir arı yuvası bir uçağı düşürebilir.

Sorun Yaratan Arıcıklar

Bu sorunu araştırmak için araştırmacılar 3 boyutlu yazıcılar ile orjinal pitot tüplerinin kopyalarını yaparak havaalanının farklı noktalarına yerleştiriyor. Üç yıldan biraz fazla bir süre sonra, sahte sondaların en az 93’ünün anahtar deliği arıları tarafından engellendiğini keşfettiler. Bu tür tropikal Güney Amerika ve Orta Amerika’ya özgüdür, ancak aynı zamanda ABD’nin güney kesimlerinde ve Karayip bölgesinin bazı bölgelerinde belgelenmiştir.

Lütfen okuyun: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir? Arının Önemi Nedir?

Bu sorun ilk olarak Kasım 2013’te Brisbane Havaalanı’nda bir Airbus A330’un kalkışa hazırlandığı ancak uçağın farklı sondalarından farklı hava hızı okumaları göstermeye başlaması nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kaldığı zaman gündeme gelmiş. Güvenli bir şekilde indikten sonra, kaptanın sondasının kum ve çamurla dolu olduğu ortaya çıkt. Tıpkı bir anahtar deliği arısının yuvasında görmeyi beklediğiniz gibi.

Ancak, bu çalışmanın da vurguladığı gibi, türler şimdi Pasifik Okyanusu’nu geçti ve Pasifik Adaları ve Avustralya’da istilacı bir tür haline gelmiştir. Bu türün kanatlarını Avustralya ve Pasifik bölgesinin diğer bölgelerine daha da yaymaya başlamasından korkuluyor. Bu da uçak güvenliğine yönelik bu tehdidin daha üretken hale gelebileceği anlamına geliyor.

Lütfen okuyunuz: Arı Sokması ve Zehrinin Faydaları Nelerdir? Arı Zehri Neye İyi Gelir?

Kaynak: Keyhole Wasps In Australia Endanger Airplanes By Building Tiny Nests In ThemInventive nesting behaviour in the keyhole wasp Pachodynerus nasidens Latreille (Hymenoptera: Vespidae) in Australia, and the risk to aviation safety

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir