MİT’in yeni su arıtma metodu: kimyasal atıkları ve tarım ilaçlarını temizleyebiliyor

Suyu, düşük konsantrasyondaki kirlilikten temizlemek kolay değildir. Genelde bu tehlikeli maddeleri ortamdan uzaklaştırmak için çok fazla miktarda enerji ve kimyasal madde kullanımı gerekir, ancak bu durum değişebilir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) ve Darmstadt (Almanya) Teknik Üniversitesi’nden   bilim adamları; kimyasal atıklar, farmasötik maddeler veya zirai ilaçlar gibi toksinleri sudan arındırabilen elektro kimyasal bir proses ürettiler. Bu yöntem, ülkelerin sağlığa zararlı maddeler  içermeyen su elde etmesinde yardımcı olabilir.

MİT'in yenilikçi su arıtma teknolojisi

MİT'in yenilikçi su arıtma teknolojisi

Mevcut diğer arıtma sistemlerinin aksine, bu yöntem daha düşük voltaj ve basıçlarda çalışabiliyor. MİT’den kimya mühendisi Xiao Su, yüksek verimli olan bu sistemin güneş panellerinden alacağı düşük miktarlardaki enerji sayesinde kırsal alanlarda dahi uygulanabileceğini belirtmiştir.

mit-2

MİT'in yenilikçi su arıtma teknolojisi

Bu yeni metod pratikte  uygulamak  için henüz hazır değil fakat, İsrail’deki Technion Teknoloji Enstitüsü’den makine mühendisi Matthew Suss duruma umutla bakıyor. Kendisi sistemin gerçek tabiat koşulları altında dayanıklı olup olmadığının anlaşılabilmesi için uzun test süreçlerine gerek olduğunu belirtiyor. Bunun yanında, üretilen bir prototipin oldukça umut verici sonuçlar verdiğini de söylemek gerekiyor.

Kaynak: MIT News ve Inhabitat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir