Doğa İyileştirir, İyi Hissettirir ve Huzur Verir; Sebebi Kuşlar Olabilir mi?

Doğa İyileştirir

Doğa iyileştirir mi? Bilimsel olarak doğada olmanın sağlığımız için iyi olduğunu gösteren pek çok çalışma yapılmıştır. Ormanda yürümek bizim için iyidir. Ağaçların yakınında yaşamak daha uzun yaşamamıza yardımcı olabilir. Suyun etrafında olmak ruh halinizi iyileştirebilir. Ama ormanda doğa yürüyüşü yaptığınızda, doğada olmak ya da dışarıda olmak mıdır sizi iyi hissettiren? Manzaralar, kokular ya da sesler mi? Yeni bir çalışma, gezinirken duyduğunuz kuş seslerinin bu pozitif durum ile ilgili olabileceğini ortaya koyuyor. Doğanın rahatlatıcı sesleri, kuş sesleri mi?

Doğa İyileştirir, İyi Hissettirir ve Huzur Verir; Sebebi Kuşlar Olabilir mi?
Doğa İyileştirir, İyi Hissettirir ve Huzur Verir; Sebebi Kuşlar Olabilir mi?Kaynak

California Polytechnic State University’den araştırmacılar, insanların temas halinde oldukları dış ortamların sağlıklarını ve kendi ruh hallerini nasıl etkilediğini duydukları seslerler ilgili olup olmadığını araştırdı. Kuşların şarkı söylediği bu devasa hayalet koronun, doğal alanlarda bulunan insanları iyi yönde etkilediği tespit etti.

Lütfen okuyun: Doğada Vakit Geçirmek için 100 Sebep!

Çalışma için, araştırmacılar Colorado dağ yollarında iki bölüm üzerinde 10 tane gizli ve eşit aralıklı hoparlörler yerleştiriyor. Aralarında kızıl gergedan, ispinoz ve siyah şapkalı baştankara dahil olmak üzere 11 kuş türünün kaydedilmiş şarkılarını çaldılar. Hoparlörlerin hakiki olması için her tür için gerçekçi mikro habitatların içine yerleştirildi.

Araştırmacılar bir hafta boyunca günde birkaç saat farklı kuş şarkıları çaldı. Sonra hoparlörleri bir hafta boyunca kapattılar. yürüyüşçüler bu hazırladıkları bölümlerden geçtikten sonra onlarla röportaj yaptılar. Araştırmayı yürüten Biyoloji Profesörü Clinton Francis; “Ana sonuç, kuş şarkısını duyan yürüyüşçülerin, kuş şarkısını duymayanlara göre sorulan sorulara daha yüksek bir iyi hissetme düzeyi içeren cevaplar vermesiydi.” diyor.

Lütfen okuyun: Doğa İnsanı Nasıl Etkiler ve Mutlu Eder

Patikanın ilk bölümünde daha fazla kuş şarkısı duyan yürüyüşçüler daha iyi hissettiklerini söylediler. İkinci bölümde daha fazla kuş şarkısı duyanlar, patikanın o kısmında daha fazla kuşun yaşadığını düşündüklerini bildirdiler. Araştırmacılar, daha fazla kuş algısının yürüyüşçülerin kendilerini daha iyi hissetmelerine katkıda bulunduğunu keşfettiler. “Hayalet koro ile, doğal seslerin yürüyüşçülerin patikadaki deneyimlerinin kalitesi üzerinde ölçülebilir bir etkisi olduğunu göstermeyi başardık. Yani, doğayı duymanın önemli olduğu açıkça görünüyor.” Profesör Francis.

Kaynak: Are Birds the Reason You Feel Good in Nature?

Doğa İyileştirir, İyi Hissettirir ve Huzur Verir; Sebebi Kuşlar Olabilir mi?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Hava Kalitesi İyileşmesiyle Milyarlarca Kuşun Hayatı Kurtuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir