Güneşe İhtiyaç Duymayan Güneş Paneli Gıda Atıkları ile Yapıldı!

Güneşe İhtiyaç Duymayan Güneş Paneli

Güneşe ihtiyaç duymayan güneş paneli, imkansız gelebilir ama değil! Farklı örnekleri yapılmış olsa da Filipinlerde ki Mapua Üniversitesi öğrencisi Carvey Ehren Maigue yenilenebilir enerji türü olan güneş enerjisi için yaratıcı bir çalışma yapmış.

Güneşe İhtiyaç Duymayan Güneş Paneli Gıda Atıkları ile Yapıldı!
Güneşe İhtiyaç Duymayan Güneş Paneli Gıda Atıkları ile Yapıldı! – Kaynak

Güneş enerjisi üretmek bazen verimsiz olabilir. Bulutlu günler, klasik güneş enerjisi santralleri enerji üretim verimini düşürebilir. Ama, Maigue AuREUS sistemi bulutlu havalarda bile enerji hasadı yapabilir. Maigue, sisteminin Kuzey/Kutup Işıkları ile aynı şekilde çalışabileceğini fark ediyor. AuREUS ismi aurora borealis yani kutup ışıklarından türetilmiştir.

Doğal olarak oluşan bu ışıklarda, yüksek enerjili parçacıklar görünür ışık olarak ortaya çıkar. Yapay versiyonunda, Maigue bazı gıda atıklarında bulunan parlak parçacıkları alıyor ve onları bir rezorin alt tabakasında hapsediyor. Bu parçacıklar UV ışığıyla vurulduğunda ışığı emer ve yansıtırlar. Görünür ışığın yansımaları panellerin kenarlarına yoğunlaştırılmıştır. Burada PV hücreleri dc elektriğe dönüştürmek için onları yakalar. Bu lüminesans (ışık saçan) parçacıklar atık meyve ve sebze karışımının ezilip süzülmesi ile ortaya çıkar. ezme ve sürekli ortaya çıkan karışımı germe bir süreç yoluyla oluşur.

Renewable energy from waste: AuREUS wins first ever Sustainability Award | James Dyson Award 2020

AuREUS paneli yaklaşık üç metre boyunda ve iki metre genişliğindedir, bu da bina cepheleri için ideal bir sistemdir. Maigue, kendi sisteminin binaların doğal olarak sürdürülebilir hale gelmesine yardımcı olabileceği anlamına geldiği konusunda umutlu. Yeşil bina çalışmaları için çok ideal bir güneş üretim sistemi yarattığı çok aşikar. O üretim sürecinin esnek olduğunu ve bu nedenle deneme için oda bir yeri olduğunu belirtiyor. AuREUS sistemi James Dyson Sürdürülebilirlik Ödülü‘ne layık görüldü.

Güneşsiz bir günde güneş enerjisi üretimi için geliştirilmiş bu sistem henüz ilk aşamalarında. Elde ettiği tanınırlık ve ödül ile beraber daha hızlı bir şekildle uygulama evresine geçeceğini düşünüyoruz. Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelede dünyamıza büyük faydası olacağı aşikar.

Kaynak: These solar panels don’t need the sun to produce energySolar panels made from food waste win inaugural James Dyson Sustainability Award

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir