Hava Kalitesi İyileşmesiyle Milyarlarca Kuşun Hayatı Kurtuldu

Hava Kalitesi ve Kuşlar

Hava kalitesi günümüzde takip edilen ve yüksek öneme sahip bir parametre oldu. Hava kirliliği, küresel ısınma, iklim değişikliği, ozon tabakası delinmesi, ozon kirliliği vb. önemli sebepler hava kalitesi ile ilgili yakından ilişkilidir.

Hava Kalitesi İyileşmesiyle Milyarlarca Kuşun Hayatı Kurtuldu
Hava Kalitesi İyileşmesiyle Milyarlarca Kuşun Hayatı Kurtuldu – Kaynak: Ria Sopala

Amerika’da ozon kirliliği ile ilgili yapılan azaltma çalışmaları ile son on 40 yılda bir milyardan fazla kuşun hayatının kurtulduğu yapılan bir çalışma ile tespit edilmiş (Conservation cobenefits from air pollution regulation: Evidence from birds). Ozon gazı doğada var ama bunun yanında enerji üretimi tesisleri, fabrikalar, ve araçlar yüksek miktarda ozon gazı üretiyorlar. Cornell üniversitesinden araştırmacılar, yaptıkları çalışma yapay ozon kaynaklarının azaltılmasının çok önemli etkilerinin olduğunu ortaya bilimsel olarak koymuşlar. Bu sayede, Amerika’nın kuş nüfusunun %20 gibi büyük bir oranın ölmekten kurtulduğu belirlenmiş.

Lütfen okuyun: Doğa İyileştirir, İyi Hissettirir ve Huzur Verir; Sebebi Kuşlar Olabilir mi?

Ozon gazı direk olarak kuşlara zarar vermesinin yanında, bitki sağlığını etkiler ve böceklerin sayısında önemli derecede azalmaya sebep olur. Bunların hepsi bitkileri ve böcekleri bir yuva ve gıda olarak kullanan kuşlara büyük zarar verir. Kuşlar için iyi olmayan bu kirlilik ve hava kalitesi üzerinde yarattığı olumsuzluk, insanlar içinde iyi değildir. Biyoçeşitlilik bozulur, bu durun bizleri de olumsuz etkiler ve yaşamlarımızı çok daha zor bir hale getirir.

Doğa ile dengeyi her bozduğumuzda, karşımıza telafisi zor mücadeleler çıkıyor. Ozon gazının fazlasıyla yayılması da farklı bir kirlilik yarattığı gibi hava kalitesinin aşırı derecede değişmesi ve doğanın her kademesinde bulunan kuşlara ve diğer canlılara büyük zararlar vermektedir.

Kaynak: A New Study Finds That Improved Air Quality Has Saved the Lives of 1.5 Billion BirdsAir Pollution Laws May Have Saved Over 1.5 Billion Birds in American Skies, Finds New Cornell Study

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir