Doğa İnsanı Nasıl Etkiler ve Mutlu Eder

Doğanın Değeri ve Ederi Nedir?

Doğa bizler için paha biçilemez bir nimet; onunla ne kadar çok iç içe olur ve yaşamımıza dahil edersek o denli doğru ve sağlıklı bir adım atmış oluruz. Her geçen gün yok etmeye devam ettiğimiz doğanın bizleri mutlu etmek için bir çok yolu mevcut. Bu liste uzayabilir, ama herkes için geçerli olacak doğa insanı nasıl etkiler maddelere göz atalım.

Doğa İnsanı Nasıl Etkiler ve Mutlu Eder! Doğanın İnsanı Mutlu Etme Yolları Çok Çeşitli ve Gizemlidir!
Doğa İnsanı Nasıl Etkiler ve Mutlu Eder! Doğanın İnsanı Mutlu Etme Yolları Çok Çeşitli ve Gizemlidir!

Doğa İnsanı Nasıl Etkiler

Orman Banyosu Yapmak

Orman banyosu olur mu demeyin; kendimizi ormanın derinliklerine attığımız zaman bu hareketin bizlere çok değerli katkıları olacağını bilelim. Kan dolaşımı ve sinir sistemimizde iyileşme ve rahatlama hissinin yanında orman ağaçlarının saldığı aromatik ki kokular bizlere mutluluk hissi verecektir.

Ormanlar hakkında detaylı bilgi için lütfen yazılarımızı okuyunuz:
Ormanları Korumanın Yolları ve Önemi Nedir?
Ormanların Faydaları Nelerdir?

Yeşil Bir Çevrede Yaşamak

Şehrin kalabalığı ve betonarme binaların yoğun istilası yerine daha sakin ve yeşillik bakımından zengin bir yerde yaşamakta insanın mutlu olmasına çok büyük katkı yapar ve bu durum bilimsel olarak kanıtlanmıştır. O halde tercihlerimizi sağlıklı ve mutlu bir yaşam için yapacaksak, daha çok yeşil ve doğa içeren bir yeri seçmemiz lazım.

Parkta yürüyüş yapmak

Doktorlar sürekli tavsiye ederler: yürüyüş yapın; hareketsiz yaşam sebebiyle milyonlarca insan farklı türden hastalıklara yakalanır hale gelmiş durumda, bunlardan kurtulmak için yürüyüş yapmak önemli ve gerekli. Fakat nerede yürümek lazım? Şehrin göbeğinde, yoğun insan, trafik, toz, zararlı gazlar eşliğinde yapılacak bir yürüyüş bizleri iyi etmekten çok, bünyemizin yorulması ve beynimiz bu karmaşadan dolayı daha kötü hissetmesini sağlamaktan öteye geçmez. Ama yeşil ile iç içe bir parkta yapılacak yürüyüş, tam tersi olumlu katkıları ile bizi pozitif besler ve daha dinç ve sağlıklı hareket ve düşünme kabiliyeti verir.

Beş dakikalık doğa molası verme

Beş dakika ne kadar etkili olacaktır demeyin! Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda doğada yürüyüş yapmak, bahçede çalışmak, bisiklet sürmek,  balık tutmak, ata binmek ve çiftçilik yapmak gibi aktivitelerin ilk beş dakikalık kısımlarının en etkili zaman dilimi olduğu tespit edilmiş ve bu kadarlık molalar ile doğayla yakınlaşmanın da etkisinin yüksek olacağı ortaya konmuş.

Çiçek koklamak

Kim sevmez çiçekleri? Hele buram buram kokuyorlarsa! Doğanın bize sunduğu en renkli kısım çiçeklerin kokuları da ayrı bir keyif vermenin yanında insan davranışlarını değiştirmeye daha arkadaş canlısı ve mutlu bireyler sağlamaya büyük katkı sunarlar.

Ağaçlara sarılmak

Ağaçların yararları çoktur; belki de bir tanesi de arkadaşlıkları ve dostluklarıdır. Bahçenizde, parkta yada bir ormanda kendinize sevdiğiniz bir ağaç seçin ve ona sarılın. Onunla dertleşin, mutluluklarınızı ve hüznünüzü paylaşın. Onun doğaya verdiği pozitif enerjiyi size de vermesini bekleyin.

Kaynak: 5 ways nature boosts happiness, according to science

Doğa İnsanı Nasıl Etkiler ve Mutlu Eder” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Güzelcehisar Lav (Bazalt) Sütunları (Kayaları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir