Deniz Çayırları (Eriştesi) İklim Değişikliğini Engelleyebilir mi?

Deniz Çayırları

Deniz çayırları deniz kıyılarının sığ kısımlarında bulunan, deniz eriştesi ismiyle de anılan bir deniz bitkisidir. Balıklar başta olmak üzere, deniz atı, deniz kabukluları vb. yüzlerce türe yaşam alanı sağlarlar. Toprak üstü çimenleri gibi, onlarda denizlerin çimenleri olarak onlarca farklı türü ile yaşamlarını sürdürmektedir.

Deniz Çayırları (Eriştesi) İklim Değişikliğini Engelleyebilir mi?
Deniz Çayırları (Eriştesi) İklim Değişikliğini Engelleyebilir mi? – (Fotoğraf – Benjamin Jones on Unsplash)

Bu çayırlar deniz tabanını yeşile bürüyen, oranın bitki örtüsü olarak görülmemeli. Onlar, denizin ekolojik mühendisleri aslında. Kökleri deniz tabanında yer alan sediment tabakayı tutar, yaprakları bu sedimenti yakalar ve su kalitesini arttırır. Kıyı bölgelerini fırtınalardan korurlar. Ayrıca, suyun içerisinde yer alan zararlı kimyasalları, nutrientleri bünyesine alarak filtreler ve suyu temizler; fosfor, azot vb. döngülere yardımcı olur.

Deniz Çayırlarının İklim Değişikliği ile İlişkisi

Deniz çayırlarının en önemli katkısı, karbondioksiti denize çekerek, deniz tabanında hapsetmesidir. Okyanusların tuttuğu karbon miktarının % 18’i deniz çayırları tarafından tutulmaktadır. Ama, bu yeşil dostlar okyanus tabanının yalnızca % 0.1’ini kaplamaktadır. Verdikleri katkının yanında ne kadar mütevazi bir rakam! İklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede çok önemli katkı veren bu türe gereken özeni göstermek gerek.

Birçok ekosistem gibi, deniz erişteleri de hızlı bir yok oluş ile karşı karşıyadır. Tıpkı mercan resifleri ve tropikal yağmur ormanları gibi % 7 gibi bir yıllık kayıp yaşanmaktadır. Bu yok oluş, deniz çayırlarını yaşam alanı ve besin olarak kullanan türlerinde sayılarında azalma olmasına sebep olmaktadır. Deniz ineği, deniz kaplumbağaları, somon balığı ve daha yüzlerce çeşit balık ve canlı türü bu azalma sebebiyle tehdit altındadır.

Deniz çayırlarının azalmasına sebep olan etmenlerin başında aşırı gübre kullanımlarının alg patlamasına sebep olarak bu bitkilere yeterli güneş ışığının ulaşmaması, erozyon vb. sebeplerle karadan deniz aşırı toprak geçişi, deniz araçlarının bu çayırları sürekli parçalaması, aşırı balık avcılığı ve deniz sularının sıcaklıklarının artması gösterilmektedir. İklim değişikliği ile mücadelede etkisi olan bu bitkinin korunması gerçekten önemli.

Kaynak: Why Seagrass Could Be the Ocean's Secret Weapon Against Climate Change

Deniz Çayırları (Eriştesi) İklim Değişikliğini Engelleyebilir mi?” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir