Portakal Kabuklarından Biyoplastik Bardak Üreten Portakal Sıkacağı

Biyoplastik Bardak! Ama Nasıl?

Portakal kabuklarında biyoplastik bardak üretme fikrinin sahibi Uluslararası tasarım firması olan Carlo Ratti Associati. Lezzetli taze sıkılmış portakal suyu yapmak için deneysel bir dairesel meyve suyu üretim sistemi geliştirdiler. Bu bilindik bir şey, evde de portakal suyu üretiyoruz. Bu girişimin parlak fikri ise portakal kabuklarından yapılan filamenti kullanarak tek kullanımlık biyoplastik bardak üretilmesi. Sistem kendi içerisinde geri dönüştürülemez atık üretmeden çözüm üretiyor.

Portakal Kabuklarından Biyoplastik Bardak Üreten Portakal Sıkacağı Kaynak

Portakal kabukları kurutulup, öğütüldükten sonra polilaktik asit (PLA) ile karıştırılarak biyoplastik bir materyale dönüştürülür. Biyoplastik daha sonra ısıtılarak geri dönüştürülebilir 3D (3 boyutlu) baskılı bardaklar oluşturmak için makinenin yerleşik 3D yazıcısı tarafından kullanılan bir filaman içine eritilir.

Portakal Kabuklarından Biyoplastik Bardak
Portakal Kabuklarından Biyoplastik Bardaklar Üretilebilecektir.

Yenilikçi prototip, hayatımızdaki en basit, günlük işlemlerin bile döngüsel ve sıfır atık ekonomisinin bir parçası olabileceğinin bir çalışmasıdır. Döngüsel ekonomi ilkesi bugünün nesneleri için bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Aklımızın bir köşesinde mutlaka yer almalı ve kullanımı için çalışmalarda yürütülmelidir. Bu projede, Geri dönüşüm farklı bir yaklaşım ile ele alınarak faydalı bir şekilde işlenmiştir. Bu vb. çalışmaları sayısı arttıkça, daha yaşanabilir sürdürülebilir bir dünyamız olacağı aşikardır.

Kaynak: Innovative orange juicer 3D prints bioplastic cups out of leftover orange peelsA New Circular Juice Machine Turns Orange Peels into Bioplastic Cups

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir