Bitki Köklerinden Yapılmış Çevreci Poşet

Çevreci poşet olabilir mi?

Çevreci poşet sürdürülebilir bir gelecek için gereklidir. Çünkü, her dakika dünyamızda bir milyondan fazla plastik poşet kullanılıyor ve bu poşetlerin 200 tanesinden sadece 1’i geri dönüştürülüyor. Gerisi ise okyanus ve denizlerimiz başta olmak üzere tüm su kaynaklarımızı, doğamızı ve hayvanlarımızı tehdit etmeye devam ediyor.

Manyok bitkisinin köklerinden üretilen biyoplastikten poşet yapıldı
Manyok bitkisinin köklerinden üretilen biyoplastikten poşet yapıldı – Kaynak

Plastik torbaların ve ambalajların yol açtığı plastik kirlenmeyi durdurmak amacıyla iki Endonezyalı sosyal girişimci, 2014 yılında Avani adlı şirketini kurdu. Ekokolojik innovasyon ve teknolojiyi kullanarak, tropik bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir bitki olan manyok kök bitkisinden yapılan biyoplastik torbalar ürettiler.

Ayrıca, manyok torbaları bitki bazlı bir yapıya sahip olduğu için, hayvanlar bu çantaları yediğinde bile sağlıklarına zarar vermiyor. Öyle ki, şirketin kurucularından biri olan Kevin Kumala, manyok torbasından bir parça kesti, sıcak suda erimesini sağladı ve tüketmenin zarar görmediğini kanıtlamak için içti!

Biyoplastik çözüm olabilir mi?

Biyoplastik, geleneksel plastiğe çevre dostu bir alternatif gibi görünmekle birlikte, bazı bölümler onlara karşı daha şüphecidir. Örneğin, Birleşmiş Milletler Çevre Programı için çalışan Heidi Savelli, bazı biyoplastiklerin doğada % 100 çözünmediğini, dolayısıyla zamanımızı ve enerjimizi plastiklerin atık yönetimine odaklamamız gerektiğini savunuyor.

Elde edilen bilgiler ışığında, plastik poşetlerden kurtulmamız aşikar olduğu için biyoplastik seçeneği bize yeni ve sürdürülebilir bir yol açmış gibi duruyor. “Sıfır Atık” yaklaşımına ulaşmak için tercih edilebilir bir yöntem neden olmasın?

Kaynak: A SUSTAINABLE ALTERNATIVE TO PLASTIC BAGS: THESE BAGS ARE MADE OF PLANT ROOT!

Bitki Köklerinden Yapılmış Çevreci Poşet” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Portakal Kabuklarından Biyoplastik Bardak Üreten Portakal Sıkacağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir