Penguenler Kahkaha Gazı Salarak İklimi Değiştiriyor

Antarktika’da yaşayan bir kral penguenler kolonisi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu kuşların dışkılarından kaynaklanan yüksek miktarda azot oksit (N2O) var. Bu gazın, atmosfere yüksek miktarda salınımı tespit edilmiş. Diğer adıyla, kahkaha yani gülme gazı olan azot oksit, karbon dioksit ve metan ile beraber en önemli ve etkili sera gazlarındandır.

Penguenler Kahkaha Gazı Salarak İklimi Değiştiriyor
Penguenler Kahkaha Gazı Salarak İklimi DeğiştiriyorKaynak

Bu çalışmada, Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden bilim adamları, buzul geri çekilmesi ve penguen aktivitesinin sera gazı emisyonları ve küresel ısınma üzerindeki etkisini araştırdılar. 150.000’den fazla Kral penguen çiftine ev sahipliği yaptığı için Güney Georgia Adası’ndan örnekler alındı.

Penguenler fitoplankton ile beslenen balık ve kiril ile beslendiklerinden dolayı dışkılarında büyük miktarda azot bulunmaktadır. Bu azot, kuşların gübresi ile toprağa çarptığı ve hava ile etkileşime girdiğinde, reaksiyonlar neticesinde azot okside dönüşmektedir.

Penguenler ve Sera Gazları!

Azot oksit, karbon dioksite göre 300 kat ve metana göre de 12 kat daha çok ısıyı absorbe edebiliyor. Buradan çıkan sonuçlar, azot oksit yüksek ısınma etkisine sahip güçlü bir sera gazı olduğu söylenebilir. Ayrıca, eğlence amaçlı kahkaha gazı olarak, dişçilerde yatıştırıcı ilaç amaçlı ve tarımsal aktivitelerde de kullanımı yüksek olan bir gazdır.

Kendi başlarına, penguen dışkılarının Dünya’nın atmosferini etkileyecek kadar güçlü azot oksit üretmeleri mümkün değil. Ama penguenler kolonileri büyüdükçe etkileri de artacağı aşikar. Bu çalışmaya ile, kutuplarda yaşanan erimelerin penguenler için yeni karasal yani toprak içeren yaşam alanları oluşturacağı da tespit edilmiş. Bu sebeple, artan penguen nüfusunun sera gazı üretimlerini de artıracağını söylemek kesin olarak mümkün gibi. Bir nevi hava kirliliği olan bu etkenin sürekli takip edilmesi gerekmekte olan parametreleri bize zamanla alınabilecek önlemler için ışık tutacaktır.

Kaynak: Combined effects of glacial retreat and penguin activity on soil greenhouse gas fluxes on South Georgia, sub-AntarcticaAntarctic Penguin Poop Emits Laughing Gas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir