Plastik Poşet Yiyen Tırtıl! Plastik Kirliliği Sorununa Çözüm Sağlıyor!

Plastik Poşet Yiyen Tırtıl

Plastik poşet yiyen tırtıl! Muhteşem şey seni!!! Balmumu tırtılları normalde ticari amaçla balık yemi olarak üretilen bir canlıdır. Bilim adamları bu canlıların, günümüzde en çok kullanılan ve en dayanıklı plastik çeşitlerinden biri olan polietileni tüketebildiklerini tespit etmiş bulunmaktalar. Plastik poşetler büyük oranda polietilenden üretildiği için bu açıdan olay daha önemli hale gelmektedir.

Alışveriş çantalarını yiyen tırtıl, plastik kirliliği sorununa biyobozunma ile çözüm yolu sağlıyor! Evet, tam olarak böyle!

Plastik Poşet Yiyen Tırtıl! Plastik Kirliliği Sorununa Çözüm Sağlıyor!
Plastik Poşet Yiyen Tırtıl! Plastik Kirliliği Sorununa Çözüm Sağlıyor!

Balmumu tırtılı balmumu güvesinin (Galleria Mellonella) larvasıdır ve Avrupa boyunca bütün arı kovanlarının baş belası durumundadır. Vahşi hayatta bu tırtıllar arı kolonilerinde parazit olarak yaşarlar. Balmumu güveleri kovanlardaki balmumu üzerine yumurtlarlar ve larvalar bu ortamda yumurtadan çıkarak büyürler.

Petri kabındaki birkaç balmumu tırtılı. Kaynak: César Hernández/CSIC

Balmumu tırtılları ile ilgili bu ilginç keşif tesadüfen ortaya çıkmış. Amatör bir arıcı olan Federica Bertocchini bu parazit tırtılları arı kovanından çıkarıp geçici olarak plastik bir çantaya koymakta iken bir süre sonra çantada delikler olduğunu farketmiş.

İspanya’da, Cantabria Biyotıp ve Biyoteknoloji Enstitüsünün bir üyesi olan Bertocchini, Cambridge Üniversitesi Biyokimya Bölümünden meslektaşları Paolo Bombelli ve Christopher Howe ile beraber bir deney yapmak için işbirliği yaptılar.

Büyük Britanya’daki bir süpermarketten alınmış olan bir plastik çantaya yaklaşık yüz tane balmumu tırtılı konuldu. Sadece 40 dakika sonra çantada delikler oluşmaya başladı ve 12 saat sonra ise plastik çantada 92 mg’lık bir ağırlık azalması meydana geldi.

10 tırtıl tarafından 30 dakika boyunca  biyo-bozunmaya maruz kalan bir plastik parçası. Kaynak: César Hernández/CSIC
Polietilenden üretilmiş plastik bir alışveriş çantasında biyo-bozunma yapan bir Balmumu Tırtılı.  Kaynak: Paolo Bombelli

Bu tırtıllar polietilenin kimyasal bağlarını kırabilen bir madde üretiyorlar. Bilim adamlarının sıradaki çalışması burada gerçekleşen moleküler prosesi tanımlamak ve bu bağları kırabilen enzimin ne olduğunu ortaya çıkarmak olacak.

Gerçekleşen kimyasal olayın mekanizması ve detayları ortaya çıktıkça, meydana gelen polietilen kirliliğine karşı endüstriyel anlamda biyo-teknolojik bir çözüm bulunabilir. Dolayısıyla tüm Dünya’da önemli bir sorun olan plastik kirliliğine çare yine doğanın kendisi olabilir.

Tırtılların poşeti yerken yayınlanmış videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Caterpillar found to eat shopping bags, suggesting biodegradable solution to plastic pollutionPolyethylene bio-degradation by caterpillars of the wax moth Galleria mellonella

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir