Mikroplastik Süpürge: Plajlar Plastikten Temizlenecek

Mikroplastik Süpürge: Elektrikli Plaj Süpürgesi

Mikroplastik süpürge, dev bir mavi dört tekerlekli elektrikli plaj süpürgesi olarak Güney Afrika’nın Cape Town plajında kullanılmaktadır. Enviro Buggy olarak adlandırılan, bu mikroplastik elek ve normal çöp içerisinde yer alan büyük parçalarından arasından küçük mikroplastikleri ayırmak için #SEA THE BIGGER PICTURE ekibi tarafından tasarlanmıştır.

Mikroplastik Süpürge: Plajlar Plastiklerden Kurtulacak
Mikroplastik Süpürge: Plajlar Plastiklerden Kurtulacak

Enviro Buggy bir zorunluluktan ötürü tasarlanmıştır. Bir sürü küçük bozulmuş plastik parçacıklarını toplamak gerçekten zor bir iştir; aslında imkansıza yakındır. Bu yüzden sinir bozucu mikroplastikler emmek için Enviro Buggy yapılıyor. Bu plastik elek sayesinde çok küçük parçalara bölünen plastik atıkların doğadan uzaklaştırılması sağlanabiliyor.

Deneme ve geliştirme aşamasında olan bu prototip sayesinde kum gibi görünen milyonlarca plastik parça artık temizlenebilecek. Bu çok önemli bir çalışma ve başarılı olması muhteşem olacaktır. Gözle görüp toplayamadığımız her türlü plastiği artık temizleyebileceğiz.

Mikroplastikler Neden Temizlenmelidir?

Bu mikroplastiklerin artık yavru balıkların besinleri olmaya başlaması sebebiyle, bizlerde bir nevi plastik yemeye başladık diyebiliriz. Bu sebeple, acele bir şekilde bu konuda daha çok çalışma yapılması sağlanması ve yapılanların desteklenmesi gerçekten son derece önemli.

Plastik geri dönüşüm sektöründe çok değerli bir materyal ama milyonlarca plastik atık bir şekilde su yollarına karışıyor ve en sonunda da bir çevre felaketini tetikliyor. Buna son vermek elimizde. Ülkemizde sıfır atık gibi bir sistem kuruldu; bu vb işleyen sistemleri desteklemek ve kişisel olarak daha fazla çaba göstermemiz lazım.

Kaynak: This giant South African ‘vacuum cleaner’ leaves beaches microplastic-free

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir