Drenaj Ağları ile Su Kirliliği Engelleniyor; Geri Dönüşüm Sağlanıyor

Drenaj Ağları Suyumuzu Koruyor!

Drenaj ağları, Avustralya’da yağmur suyu drenaj hattından gelen suyun içinde yer alan atıkların dere, nehir, deniz, göl gibi su sistemlerine girmemesi için tasarlanmıştır. Bu ağlar sayesinde, belli büyüklükteki atıklar (plastik, organik vb.) bu ağlarda tutularak, suların temiz kalması sağlanıyor. Bu yöntem hem basit ve hemde ucuz olması sebebiyle göze çarpmaktadır.

Drenaj Ağları ile Su Kirliliği Engelleniyor; Geri Dönüşüm Sağlanıyor
Drenaj Ağları ile Su Kirliliği Engelleniyor; Geri Dönüşüm Sağlanıyor – Kaynak

Avustralya’nın Kwinana Belediyesi, yaptığı bu çalışma ile yerel yaban hayatının yaşam alanının korunmasını sağlarken ve insanoğluna da yaşanabilir bir çevre bırakmak için basit ama bir o kadar da etkili bir yöntemi ortaya koymuş durumda.

Ağlar dolduğunda, belediye çalışanları onları kompostlanabilir atık (gıda artıkları ve yaprakları gibi) ve geri dönüştürülebilir öğelerin ayrıştırıldığı bir geri dönüşüm tesisine taşır. Burada ayrıştırıldıktan sonra, geriye arta kalanlar ise çöp depolama alanına götürülür. Oluşturulan bu döngü ile doğa daha çok korunabilmektedir.

İlk örneğin internette yayılmasından sonra bu çalışmanın üretim kısmında olan Ecosol Net Tech üreticisine çok farklı ülkelerden talepler gelmiş. Burada görülyor ki, değerli ve basit ürünler hemen insanları harekete geçirmeye başlıyor.

Bu ürün aynı zamanda çoraba benzediği için, drenaj çorabı olarakta adlandırılıyor. İlk ortaya çıkma zamanı ise Galler’de balıkçılar tarafından kullanılmaya başlandığı 1990lı yıllar olduğu firma tarafından belirtilmiş.

Kaynak: Cheap drainage nets keep water pollution at bay in AustraliaDrainage nets draw global attention

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir