Otel Sabunlarının Geri Dönüşümü Hayat Kurtarıyor

Otel Sabunlarının Geri Dönüşümü

Eski otel sabununa ne olur? Bir genç sosyal girişimci, gelişmekte olan dünya ülkeleri için otel sabunlarının geri dönüşümü için otellerden sabunları toplayan, sterilize eden ve yeni sabunları tedarik eden insani ve çevresel bir kar amacı gütmeyen kuruluş yarattı. Evet yanlış duymadınız, sabunlar geri dönüşüm sürecinden geçiyor ve yine sabun oluyor!

Otel Sabunlarının Geri Dönüşümü Hayat Kurtarıyor; toplanan sabunlar dezenfekte ediliyor.
Otel Sabunlarının Geri Dönüşümü Hayat Kurtarıyor; toplanan sabunlar dezenfekte ediliyor. – Kaynak

Bu işin başında Eko-sabun Bankasının (Eco Soap Bank) kurucusu ve İcra Direktörü Samir Lakhani var. 2014’ten bu yana, bu sosyal girişimci, on gelişmekte olan ülkede 150’den fazla ekonomik açıdan dezavantajlı kadın ile otel sabununu geri dönüştürmek için çalıştı. Bu kadınlar sabunları sterilize eder, yeniden şekillendirir veya sıvılaştırır ve yeni ürünü ihtiyacı olan insanlara dağıtır.

Lakhani’nin sosyal refah tutkusu, Pittsburgh Üniversitesi’nde çevre bilimi okuyan ikinci sınıf öğrencisi iken başlıyor. Staj yapmak için Kamboçya’ya gidiyor ve iklim değişikliğinin yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan topluluklar üzerindeki etkilerini incelerken köylü bir kadının çocuğunu çamaşır deterjanı ile yıkadığını görüyor. Kendi otel odasından sabununu alıp vermek istediğinde bu sabunun otel görevlileri tarafından bir kez kullanılmış olmasına rağmen atıldığını görüyor. Bu deneyimden sonra, binceler köylü için yapabileceği şeyi keşfediyor.

Otel Sabunlarının Geri Dönüşümü Hayat Kurtarıyor; sabunlar geri dönüştürülürken, yerel aromatik bitkilerde ekleniyor.
Otel Sabunlarının Geri Dönüşümü Hayat Kurtarıyor; sabunlar geri dönüştürülürken, yerel aromatik bitkilerde ekleniyor. – Kaynak

Her gün 2-5 milyon sabun barının atıldığı tahmin ediliyor. “Basit el yıkama eylemi ile kolayca durdurulabilen ishal vb hastalıklar nedeniyle yılda 2 milyondan fazla çocuk ölüyor. Böyle bir dünyada artık bu şekilde yaşamamalıyız! Bu konuda bir şeyler yapabiliriz — ve bu dünyada ihtiyaç duyanlara otel sabunu yönlendirmek benim hayatımın işi,” Lakhani bu işte bu kadar emin ve iddialı.

Sabun Geri Dönüşümü Nasıl İşliyor?

Çalışmalarının üç amacı var: uygun maliyetli bir hijyen ürünü (sabun) sağlamak, otel endüstrisi tarafından üretilen Atıkları azaltmak ve dezavantajlı kadınlara iş ve eğitim sağlamak. Eco-Soap Bank, tüm bu hedefleri tek bir sürdürülebilir iş modelinde birleştirmiş durumda.

Kar amacı gütmeyen kurum otel sabunları toplar, sabun barları sterilize edilir ve yeni sabun haline getirilir. Daha sonra bu yeni sabunlar hastanelere, kliniklere, okullara, yetimhanelere ve köy topluluklarına bağışlanır. 150’den fazla yerel kadın işe alındı ve sabun geri dönüşümcüsü olarak eğitildi, bu da onlara bir iş ve ücretlerin az olduğu bölgelerde sürekli istihdam sağlıyor. Bu fikir, son yıllarda ortaya çıkan geri dönüşüm projeleri arasından sıyrılan, gerçekten çok anlamlı ve etkili bir proje.

Kaynak: How recycling hotel soap can save lives

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir