Selden Korunmak için Özel Beton

Selden korunmak için neler yapmalıyız? Bu sorunun cevabını yoğun beton ve asfalt kaplı şehirlerde vermek zor. Ama selden korunma yolları ararken aslında yine betona kullanabiliriz? Evet. bu özel beton yoğun yağışlı zamanlarda bizlerin kurtarıcısı olabilir. Çünkü bu beton seli emebilir bir potansiyele sahip.

Sellerden korunmak için suyu emen beton
Sellerden korunmak için suyu emen beton – Kaynak

Bir İngiliz şirketi, dakikada metrekare başına 1.000 litre su içebilen geçirgen bir kaldırım geliştirdi.

Sel baskınlarına karşı ne yapılabilir?

Kentsel alanlar özellikle sel baskınlarına karşı savunmasızdır ve selden korunmak için önlemler alınması gerekmektedir. Asfalt gibi insan yapımı yüzeyler az su emer ve şiddetli yağmur şehirlerin yağmur suyu drenaj sistemlerini hızla işlemez hale getirebilir. Dünya kentleşmeye devam ettikçe ve su geçirmez yüzeylerle kaplanan yüzey miktarı arttıkça, su baskınlarının daha fazla sorun yaratması kaçınılmaz bir son ve çözüme aç bir konu!

Tarmac firması, Topmix Permeable adında geliştirdiği bu geçirgen beton sistemiyle üstten gelen suyu hızlıca emerek aşağıya geçiriyor ve altta bulunan gözenekli büyük agregalı yapı kısmı ile de bunu depolayarak yavaşça toprağa sızmasını sağlıyor.

Bir otopark alanında yapılan denemede tonlarca suyun beton tarafından emildiğini görebilirsiniz – Kaynak

Ürün ana yollarda, otoparklarda, yürüyüş ve bisiklet yollarında, araba yollarında ve daha birçok alanda kullanılabilir. Bu malzemenin selden korunmak için, taşkın hasarını azaltmaya yardımcı olabileceği, yağmur suyu drenaj sistemlerinde oluşan baskının azaltabileceği, yağmur suyu hasadı gibi çevreci yaklaşımlara yarcımdı olabileceği ve hatta yağmur suyunu doğal akiferlere yani yer altı su kaynaklarına yönlendirerek su kıtlığı riskini azaltabileceği bir çok potansiyel faydası var olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: This Concrete Can Absorb a Flood

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir