Geri Dönüşüm Projeleri (Yaratıcı, Eğitici, İlginç, Kolay ve Zor)

Geri Dönüşüm Projeleri

Geri dönüşüm önemli bir yaklaşım ve aslında dünyamızı daha yaşanılabilir, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yer haline getirmek için iyide bir girişim. Atık malzemelerle kullanılarak ortaya çıkarılan Geri dönüşüm fikirleri ve örnekleri ile beraber büyük çaplı yapılan geri dönüşüm projeleri ve örnekleri de sayısını arttırarak ve gelişerek devam ediyor; hayatımızı dönüştürüyor ve dünyamızı değiştiriyor.

Geri Dönüşüm Projeleri (Yaratıcı, Eğitici ve İlginç)
Geri Dönüşüm Projeleri (Yaratıcı, Eğitici ve İlginç)

Bunun yanında ise geri dönüşüm kutusu atık malzemeler için tek hedef olmaktan çıkmış olur. Evlerimizde de bazı yaratıcı geri dönüşüm projeleri yapabilir ve gezegeni kurtarmak için küçük dev bir adımda biz atabilir ve atık malzemeleri değerlendirme fırsatını kaçırmamış oluruz ve atık malzemelerden proje yapma şansımız olur. Aynı zamanda sıfır atık projesi ve sıfır atık yaklaşımı da farklı bir açıdan gerçekleştirilmiş olur.

Geri Dönüşüm Projeleri
Geri Dönüşüm ProjeleriKaynak

Yaratıcı geri dönüşüm çevre için iyidir, yararlıdır ve gereklidir; para tasarrufu sağlar ve zevkli ve ilgi çekici bir hobinin temelini oluşturabilir. Günümüzde gittikçe daha fazla sayıda insan bunu bir adım öteye götürüyor ve geri dönüşüm fikirlerini para kazanma projelerine dönüştürüyor.

Ev Eşyaları ve Atık Malzemeler için Yaratıcı Geri Dönüşüm Projeleri

Atık malzemelerden neler yapılır biliyor musunuz? Öyleyse gelin geri dönüşüm ve yeniden kullanımın gücünü görün, atık malzemelerden yapılan eşyalar neler göz atalım. Kolay yada zor demeden yaratıcı bir şekilde ortaya konulan bu projelere göz atalım.

Kağıt Rulolarından Yaratıcı Geri Dönüşüm Projeleri

Mutfak kağıdı ve tuvalet kağıdının ortasından çıkan kağıt ruloları, herkesin sürekli elinde bulunan bir malzemedir. Ve bu kağıt ruloların bolluğu birçok insanın gerçekten yaratıcı işler yapmasına yol açtı. Oyuncak araba koleksiyonu sahipleri için farklı bir düzenleme sistemini bu ruloları kullanarak yapmaya ne dersiniz?

Oyuncak araba garajı; oyuncak araba koleksiyonunuz artık emin ellerde
Oyuncak araba garajı; oyuncak araba koleksiyonunuz artık emin ellerde – Kaynak
Dekoratif peçete halkası
Dekoratif peçete halkası – Kaynak

Diş Fırçaları

Diş fırçaları, diş hekimlerinin ve diş fırçası üreticilerinin tavsiyelerine göre en az üç ayda bir değiştirilmelidir ve bu yüzden evlerde bol miktarda birikmesi muhtemel olan bir şeydir. Bir bahçeniz var, etrafta pek arı yok ve daha iyi verim almak mı istiyorsunuz? O zaman size tavsiyemiz elektrikli diş fırçanızı kullanmaya başlamanız yönünde olacaktır.

Çiçeklerin tozlaştırılmasında elektrikli bir diş fırçası kullanılıyor
Çiçeklerin tozlaştırılmasında elektrikli bir diş fırçası kullanılıyor – Kaynak

Plastik Pet Şişeler Geri Dönüşüm Projesi üretmek için birebir!

Plastik şişeler şu anda ciddi bir çevre sorununa neden oluyor ve kullanımlarını azaltmak için çok fazla baskı ve çalışma var. Plastik şişe kaynaklı problemleri gidermek lazım ve neyse ki onlarla yapabileceğiniz birçok şey var. Mesela plastik şişelerden yüzen bir ada?

Jet roketi; çocukların aklını başından alacak harika bir tasarım. Geri dönüşüm projeleri ile çocuklar daha mutlular.
Jet roketi; çocukların aklını başından alacak harika bir tasarım. Geri dönüşüm projeleri ile çocuklar daha mutlular. – Kaynak
Kuş yemliği; kuşları beslemek bu kadar kolay olmamıştı
Kuş yemliği; kuşları beslemek bu kadar kolay olmamıştı – Kaynak
Robotik kol; plastik şişe ve ahşap malzeme ve arduino ile süper bir çalışma
Robotik kol; plastik şişe ve ahşap malzeme ve arduino ile süper bir çalışma – Kaynak
Plastik pet şişeler başa bela! Ama onlardan dikey bahçe yaparak çok faydalı bir kullanım sağlamış olursunuz. – Kaynak
Plastik şişelerden puf/sedir koltuk yapmak ne kadar zor olabilir ki?
Plastik şişelerden puf/sedir koltuk yapmak ne kadar zor olabilir ki? Tek başına değil ama onlarcası birleşince, plastik şişeler çok sağlam bir yapı sunabilir. – Kaynak
Plastik şişelerden geri dönüşüm kutusu yapma fikri sizce de harika ve yaratıcı değil mi? Yada bir çöp kutusu! Ne amaçla kullanmak istediğiniz size kalmış; ama fikir müthiş!
Plastik şişelerden geri dönüşüm kutusu yapma fikri sizce de harika ve yaratıcı değil mi? Yada bir çöp kutusu! Ne amaçla kullanmak istediğiniz size kalmış; ama fikir müthiş! – Kaynak

Seramik Mutfak Eşyaları

Ne kadar sağlam olsalar bile seramik tabak vb. mutfak eşyalarımız ya kırılarak tamamen elden çıkıyor yada modası geçerek kullanılmak istenmiyor. Fakat onlarında yaratıcı bir şekilde değerlendirilmesi mümkün.

Eski seramik mutfak eşyalarından yapılmış mücevherler
Eski seramik mutfak eşyalarından yapılmış mücevherler – Kaynak

Bilgisayar disketleri

Bilgisayar dünyasının vazgeçilmezi olan bilgisayar disketleri teknolojinin gelişmesi ile beraber artık yerini CD, DVD vb yeni ve daha büyük alana sahip yeni teknolojilere bıraktı. Eğer elinizde bu disketlerden hala varsa onları birer geri dönüşüm projesine çevirmeye ne dersiniz?

Eski bilgisayar disketlerinden kalemlik yapma fikri sizce de güzel geri dönüşüm projeleri içerisinde yer almaz mı?
Eski bilgisayar disketlerinden kalemlik yapma fikri sizce de güzel geri dönüşüm projeleri içerisinde yer almaz mı? – Kaynak

Plastik boya kutuları

Plastik boya kutularını rahat ve kullanışlı taburelere geri dönüştürmek ister misiniz? Hayır! Üzerine oturmayacağız tabiki! Size lazım olan bir boya kutusu, onun üzerine uygun şekilde keseceğiniz istediğiniz sertlikte bir sünger; kutuyu boyadığınız renkle uyumlu bir de kumaş!

Plastik boya kutularından tabure
Plastik boya kutularından tabure – Kaynak

Plastik şişe kapakları ile geri dönüşüm örnekleri

Mavi kapak toplama kampanyaları hala devam ediyor. Büyük bir ivme ile tüm ülkemizde harekete geçilmişti. Kapakları geri dönüşüm tesisine değil de farklı tasarımlar için projelerde kullanmaya ne dersiniz?

Sandy Kasırgasından dolayı kıyıya vuran plastik şişe kapaklarından harika mozaik tasaarımı
Sandy Kasırgasından dolayı kıyıya vuran plastik şişe kapaklarından harika mozaik tasaarımı – Kaynak

Plastik CD kutuları ile geri dönüşüm projesi

Artık çok fazla CD kullanmıyor olabiliriz, ancak hemen hemen hepimizin evinin bir köşesinde eskiden kalma kullanmadığımız CD kutuları mevcuttur. Onları kullanarak oyuncak bebek evi yapmaya ne dersiniz? Kızınız varsa, denemeye değer!

Plastik CD kutusu kullanarak oyuncak bebekler için bir ev; kızınız buna bayılacaktır! Hadi evcilik oynamaya :)
Plastik CD kutusu kullanarak oyuncak bebekler için bir ev; kızınız buna bayılacaktır! Hadi evcilik oynamaya 🙂 – Kaynak

Metal/sac variller ile geri dönüşüm örnekleri

Variller genelde plastik ve metal malzemelerden imal edilir. Hurdaya çıkmış atık varillerin metal olanları temizlendikten sonra farklı malzemeleri taşımak veya depolamak için kullanılmalarının yanında Isınma veya farklı amaçlara hizmet eden soba olarakta kullanılabilirler.

Hurda metal/sac varillerden soba üreten Erzurum’dan Fehmi Tahtacı. – Kaynak

Variller konforsuz görülebilirler, fakat bahçede keyif yapmak için bir koltuk yapmaya ne dersiniz? Bu tasarım gayet güzel ve iç ferahlatıcı değil mi?

Eski varillerden rengarenk bahçe koltukları
Eski varillerden rengarenk bahçe koltukları – Kaynak

Eski araba parçaları ile geri dönüşüm projeleri

Arabaların kullanım ömürleri oldukça uzundur fakat nihayetinde hurdaya çıkmak durumuyla karşılaşmaları da kesin gibidir. Bu eskiyen yada kısa zamanda işe yaramaz hale gelen otomobil parçalarından farklı şekillerde kullanarak faydalanabiliriz.

Araba tekerleği jantından odun&kömür sobası yapabilirsiniz; özellikle bahçede keyifli bir zaman için birebir.
Araba tekerleği jantından odun&kömür sobası yapabilirsiniz; özellikle bahçede keyifli bir zaman için birebir. – Kaynak
Eski arabanızdan ayrılmak istemiyorsanız, onu bir bilardo masasına dönüştürmeye ne dersiniz?
Eski arabanızdan ayrılmak istemiyorsanız, onu bir bilardo masasına dönüştürmeye ne dersiniz? – Kaynak

Konserve kutuları

Evimizin mutfağında yemek yaparken konserve gıdaları sıklıkla tüketiyoruz. Başta salça olmak üzere, mısır, fasülye, bezelye vb. konserve gıdaların tüketimi metal konserve kutularının da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bunları geri dönüşüm sistemine gönderebileceğimiz gibi evde saksı olarakta kullanabiliriz.

Konserve kutularından saksı yaparak mini bir bahçe yapabilirsiniz. Geri dönüşüm projeleri üretmek aslında bu kadar basit! İşlevi biten atık malzemeyi tekrardan kullanılabilir kılmak.
Konserve kutularından saksı yaparak mini bir bahçe yapabilirsiniz. Geri dönüşüm projeleri üretmek aslında bu kadar basit! İşlevi biten atık malzemeyi tekrardan kullanılabilir kılmak. – Kaynak

Kalorifer radyatörleri

Evimiz eski ve yenilenmesi gerekiyorsa kaloriferlerimiz muhtemelen eski tip ağır metal radyatör olurlar. Genelde hurda niyetine elimizden çıkartırız; fakat eski kalorifer radyatörlerini değerlendirmenin çok çeşitli yolları var. Hepsi aslında birer geri dönüşüm projesi oluşturma potansiyeline sahip.

Hollanda'nın bisiklet sever insanları eski kalorifer radyatörünü bisikletin ana parçası yapmışlar. Ağır mı ağır ama bir o kadar da kırmızı bir bisiklet ortaya çıkmış.
Hollanda’nın bisiklet sever insanları eski kalorifer radyatörüne bisikletin ana gövdesi görevi vermişler. Ağır mı ağır ama bir o kadar da kırmızı bir bisiklet ortaya çıkmış. – Kaynak

Bisiklet parçaları ile geri dönüşüm projeleri

Bisikletlerimiz eskidiğinde artık kullanmak istemeyebiliriz, yada bisiklet zinciri yada bisiklet lambası gibi parçalarınız artık atık malzeme olduğunda farklı bir yaratıcılıkla onları kullanabilirsiniz. Mesela bir robot yapmak gibi!

Bisiklet zinciri, bisiklet lambası ve eski bir fırından Wall-E robotu yapmışlar! Şahane görünmüyor mu? Daha güzel geri dönüşüm projeleri üretmek sizin elinizde!
Bisiklet zinciri, bisiklet lambası ve eski bir fırından Wall-E robotu yapmışlar! Şahane görünmüyor mu? Daha güzel geri dönüşüm projeleri üretmek sizin elinizde! – Kaynak

Kaynak: Creative Recycling Projects from Common Household ItemsThese eclectic jewelry pieces are cut from vintage ceramic plates17 Useful Reuse Plastic Bottles IdeasSahilden topladığı 2 bin plastik atıkla balık heykeli yaptı

Geri Dönüşüm Projeleri (Yaratıcı, Eğitici, İlginç, Kolay ve Zor)” hakkında 11 yorum

 1. Geri izleme: Geri Dönüşüm Nedir?

 2. Geri izleme: Geri Dönüşüm Fikirleri

 3. Geri izleme: Muhteşem Evler: Atıkları Geri Dönüştürmek Paha Biçilemez! - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 4. Geri izleme: Atık Malzemeleri Yeniden Değerlendirmek Gerek!

 5. Geri izleme: Solucan Gübresi Nedir?

 6. Geri izleme: Solucan Gübresi - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil

 7. Geri izleme: Lastik Geri Dönüşümü Nedir ve Nasıl Yapılır?

 8. Geri izleme: Çevreci (Çevre Dostu) ve Yeşil İş Fikirleri

 9. Geri izleme: Çevre Bilinci

 10. Geri izleme: Sıfır Atık Nedir? Neden Önemlidir? Projenin Amacı ve Yönetmeliği!

 11. Geri izleme: 2019'da En Çok Okunan Yazılarımız: Çevre, Ağaç, Geri Dönüşüm!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir