Ağaçlar Metan Yayıyor! Küresel Isınma için İyi Değil!

Ağaçlar Metan Yayıyor

Ağaçların net emisyonlarını bulmak, ülkelerin ve şirketlerin karbon ayak izlerini dengelemek için ağaç dikme programları uyguladıkları için çok önemli bir duruma geldi. Karbondioksit emen ağaçlar metan yayıyor dersek, ne düşünürdünüz? Ağaçların Faydaları Nelerdir? sorusunun cevabını biliyoruz, fakat zararları var dersek?

Amazon’da birçok gizem var. Son zamanlara kadar en sıkıntılı olanlardan biri, uydular tarafından gözlemlenen, ancak yerde kimsenin bulamadığı yağmur ormanlarından çıkan çok yüksek miktarda metan (karbondioksit + metan = biyogaz) emisyonlarıydı. Bu emisyonların 20 milyon ton civarında olduğu tahmin ediliyor ve tam olarak kaynağı ve miktarı hesaplanamıyordu.

Ağaçlar metan yayıyor
Ağaçlar metan yayıyor

Daha sonra, doktora sonrası araştırmacısı İngiliz Sunitha Pangala iki ay boyunca Amazon’un su yollarını dolaşarak gaz ölçüm cihazlarını binlerce ağaca bağladı. Özellikle geniş su altındaki ormanlardaki ağaçların, su dolu topraklarda metan üretimini teşvik ettiğini ve onu atmosfere saldığını tespit etti. Bu durum küresel ısınma için hiçte iyi bir şey değil!

Ağaçlar Birer Metan Bacası!

Onun bunu ortaya çıkartması ile gezegenin metan kapsamında yer alan bir boşluk doldurdu. Ve şimdiye kadar atmosferdeki en önemli ikinci sera gazı kaynağının görmezden gelinen başlıca sebebini keşfetmişti. Şimdi, dünyanın tahmin edilen 3 trilyon ağacının çoğunun, en azından bir süre metan yaydığı anlaşılıyor.

Kimse ağaçların iklim için kötü olmadığını ve kesilmesi gerektiğini savunmuyor. Nitekim, çoğu durumda, karbon depolama kapasiteleri metan emisyonlarını kolayca geçmektedir. Ancak şirketlerin karbon salımlarını dengelemek için ağaç diktikleri bir dünyada, sayılarının artıp artmadığını veya karmaşık ağaç ve metan kimyası tarafından zayıflatıldıklarını bilmemiz gerekir.

2017 yılında, Pangala Amazon keşiflerinden elde ettiği bulguları yayınladı; bu sırada kolları ve ormanları sular altında kaldı, yüzey suyundan, yüzer su bitkileri, topraklar ve yaklaşık 2.400 ağacın bulunduğu yerdeki metan ölçümlerini aldı.

“Ağaçların hepsinin çok fazla metan yaydığı tutarlı bir hikaye bulduk” diye ekledi. “Amazon’un mevsimsel sular altında kalan bölümünde ağaçlar metan pompalamak için büyük bir baca haline geldi.” Tek tek ağaçlardan kaynaklanan emisyonlar, daha önce herhangi bir yerde ölçülenlerin 200 katından daha fazlaydı. Bu önemsiz değildi. Su altındaki ormanların her hektarı her gün birkaç kilo metan gazı yayıyordu. Yerinde elde edilen bulgular, önceki Amazon metan emisyonu tahminlerini yılda yaklaşık 40 milyon tona yani iki katına çıkardı.

Kaynak: Trees Emit a Surprisingly Large Amount of MethaneLarge emissions from floodplain trees close the Amazon methane budget

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir