Solucan Gübresi Haberleri

Son günlerde popüler olmaya başlayan solucan gübresi üretimi, Türkiye’de yaklaşık olarak 10 yıllık bir geçmişe sahip. Fakat son iki yılda ivmelenen büyüme potansiyeli sayesinde ülkenin her yerine bu faydalı iş ulaşmış gibi duruyor. Yüzlerce işletmenin yanı sıra, binlerce vatandaşta hobi olarak solucan yetiştiriciliği yaparak kendi gübresini de üretme şansına sahip oluyor. Bu konu hakkında yazmış olduğumuz yazıya Solucan Gübresi Üretimi: Vermikompostlaştırma bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Aşağıda yer alan bağlantılarda ise, ülkemizde yakın zamanda solucan gübresi üzerine ve solucan gübresi üretimi ile ilgili bilgilerin yer aldığı güncel haberler ile ilgili özetlere ve haberlerin tamamını okuyabileceğiniz linklere ulaşabilirsiniz.

  • Çevreci tesis için eğitimler başladı: Buca Belediyesi’nin, Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (EGETEKO) işbirliğiyle gerçekleştireceği Solucan Gübresi Projesi için geri sayım başladı. Kaynaklarda tahsis edilen arazideki binaların yapımını bitiren Buca Belediyesi, pazar atıkları ile park- bahçelerden çıkan yeşilliklerin solucan gübresine dönüştürüleceği tesiste çalışacak olan engellilerin eğitimine başlandı.
  • Genç Çiftçi Sonuçları Açıklandı 2018 Listeleri Yayınlandı: Çubuk ilçesinde turşuluk salatalık yetiştiren dedesinin üretimine katkı sunmak için başladığı solucan gübresi üretme işini büyüten Halil İbrahim Özkan, bir Milyon solucanın aylık bir ton gübre ürettiği bir tesis kurdu. Özkan Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra atanmayı beklerken bir yandan sınavları hazırlandığını bir yandan da dedesi Nurettin kursa yardım etmek amacıyla Küçük çapta solucan gübresi üretmeye başladığını olumlu sonuçlar Üzerine de işini büyütmeye karar verdiğini söyledi.
  • Bilim Şenliği’nde solucan gübresi projesi:  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Bilim Şenliği Fuarı’nı gezdi. Odunpazarı Belediyesinin de çalışma yürüttüğü Solucan Gübresi projesini fark eden Başkan Kurt, öğrencilerle uzun süre sohbet etti.
  • Öğrenciler okulda solucan gübresi üretiyor: Necmi Muammer Ortaokulu öğrencileri, okulun zemin katında oluşturulan alanda öğretmenleri gözetiminde yaklaşık 1 yıldır solucan gübresi üretimi yapıyor. Geçen yıl 30 bin solucanla başlanılan gübre üretiminde solucan sayısı, bu yıl 1 milyona ulaştı.
  • Ev kadını “solucan gübresi” ile ticarete atıldı: Karabük Safranbolu’da yaşayan ev kadını 39 yaşındaki Zeynep Köyüstü, bir yıl önce hobi olarak solucan gübresi üretimine başladı. Bu işle ticarete atılmaya karar veren Köyüstü, daha önce tavuk çiftliği olarak kullanılan tesisi kiralayarak eşiyle onardı.


Yorumlar (1)


[...] gübresi üzerine tüm haberleri “solucan gübresi haberleri” sayfamızdan takip [...]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site