Amazon Orman Yangınları Sebepleri ve Etkileri Nelerdir?

Amazon Orman Yangınları

Amazon Ormanları “Dünyanın Akciğerleri” olarak bilinir; bu devasa yağmur ormanları Dünyadaki yaşam için çok önemlidir. Bu sebeple, Amazon Orman Yangınları büyük bir endişe konusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amazon Ormanlarındaki Yangınlar Neden Özel?

Amazon’da yangınlar her yıl meydana geliyor; özellikle kurak mevsimde. Çiftçilerin ekilebilir alanlarını yeni bir ekim sezonuna hazırlarken tarlalarını temizledikleri zamandır. Yakmak, bunu yapmanın yaygın olarak kullanılan bir yoludur. Sadece Amazon’da değil, örneğin Afrika’da da, Türkiye’de de; anız yakmak ve akabinde anız yangınları bu sebeple çıkar. Ayrıca, ağaç kesilmesinden sonra kıyılmış ağaçlardan kurtulmak ve bu şekilde sığır yetiştiriciliği için yeni topraklar oluşturmak için ateş kullanılır. Amazonun güneyinde soya fasulyesi ekimi uğruna bu büyüklükte bir yanma gerçekleşiyor. Bu sebepler, yangınların yılın bu zamanında gerçekleşmesi alışılmadık olmadığı, ancak 2019 yılında yangın sayısının görünüşte önceki yıllarda olduğundan çok daha fazla olduğunu göstermektedir.

Amazon Orman Yangınları
Amazon Orman Yangınları

Okumalısınız: Ormanları Korumanın Yolları ve Önemi Nedir?

Amazon Orman Yangınları Büyüklüğü ve Sebebi Hakkında Neler Biliniyor?

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) rakamları, geçtiğimiz yıla göre yangın sayısında %84 civarında bir artışa işaret ediyor. Bu rakamlar uydu görüntülerine dayanmaktadır. Bu görüntüler yangın sayısını göstermediğinden, ancak uydu algılama yoluyla alev sayısını gösterdiğinden, artışın tam olarak ne kadar keskin olduğu net değildir. Uydu görüntüleri, orman yangınlarının özellikle doğal yangına eğilimli olmayan Batı Amazon bölgesinde ortaya çıktığını göstermektedir. Amazonların çok fazla tarımsal faaliyet gösteren bölgelerinde de ortaya çıkan bu yangınların insan kaynaklı olduğu şüphesini doğrular niteliktedir.

Lütfen okuyunuz: Ormanların Faydaları Nelerdir?

Mevcut Yangınlar Neden Çok Endişe Yaratıyor?

Bu, alanın özel kalitesi ve kırılganlığı nedeniyledir. Amazon, birçok nadir türle birlikte dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin bölgesidir. Binlerce olağanüstü ağaç, bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Özellikle batı kesimi çok çeşitli türlere sahiptir. Ormanlar ayrıca CO2 tutmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Küresel olarak bu, gezegenin CO2’sinin dörtte birine denk gelmektedir. Yangınların biyolojik çeşitlilik ve iklim üzerindeki etkisi bu nedenle yıkıcı olabilir. Bunun yanında, Amazon, yangının doğal olarak meydana gelebileceği Akdeniz alanlarına göre yangına daha az dirençli olan nispeten ıslak bir alandır. Buradaki doğa, Amazon yağmur ormanlarında mümkün olandan daha iyi canlanma kapasitesine sahiptir.

Kaynak: Six questions about the causes and effects of wildfires in the Amazon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir