Mikroplastik Kar! Kuzey Kutbuna Yağan Karda Mikroplastik Var!

Mikroplastik Kar? O da Nedir?

Mikroplastik Kar? İlginç bir şey olsa gerek. Ama hikayesi can alıcı sonuçları olan bir örgüye sahip. Birkaç yıl önce, deniz ekoloğu Melanie Bergmann, Svalbard’ın uzak Norveç takımadalarındaydı ve iklim değişikliğinin Kuzey Kutup (Arktik) deniz ekosistemleri üzerindeki etkilerini inceliyordu. Yakındaki okyanus tabanının örneklerinde ve görüntülerinde ne kadar çok plastik çöp çıktığını fark etti. Birkaç analiz yaptıktan sonra ekibi, deniz tabanı çökeltisine, okyanus sularına ve deniz buzu katmanlarına nüfuz eden küçük plastik parçalar buldular. Kuzey Kutbu nispeten hafif bir insan varlığına sahip olduğundan, büyük soru şuydu: Tüm bu mikroplastik oraya nasıl ulaştı? Artık biliyoruz ki bu mikroplastikler bir kısmı atmosferden Kuzey Kutbuna doğru esen rüzgarlar ile buraya taşınıyor. Bergmann ve ekibinin çalışması mikroplastik dünyanın her yerine, hatta dünyanın en uzak yerlerine bile nasıl taşındığını gösteriyor.

Mikroplastik Kar! Kuzey Kutbuna Yağan Karda Mikroplastik Var!
Mikroplastik Kar! Kuzey Kutbuna Yağan Karda Mikroplastik Var! Kaynak

Mikroplastik Kaynakları

Mikroplastikler, torbalar veya şişeler gibi daha büyük plastik parçaların, ortamdaki parçalanmasından ve giysilerin ve diğer kumaş parçalarının yıpranmasına neden olabilecek sentetik liflerden kaynaklanan küçük plastik parçalarıdır. Boyutları bir pirinç tanesinden bir virüsün ölçeğine kadar değişebilir ve bir dizi plastik polimer ve kimyasal içerirler. Küçük boyutları, potansiyel olarak toksik kimyasal yükleri ile ilgili endişeler ile birleştiğinde, ekosistemler ve insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişeler uyandırması normal karşılanmaktadır.

Bergmann, “Kar örnekleme fikrini bulduk, çünkü kar düştükçe atmosferden her türlü parçacığı temizliyor. O ve meslektaşları, kar örnekleri almak için Norveç ana karasının kuzeyinde bulunan Grönland ve Svalbard arasındaki Fram Boğazı’nda buz kütlelerine helikopterle geldi. Ekip daha sonra Kuzey Kutup örneklerinde bulduklarını, orta derecede nüfuslu İsviçre Alpleri ve Almanya’daki Bremen kentinden karla karşılaştırdı.

Beklendiği gibi, Arktik karda diğer alanlardan alınan örneklerden daha az mikroplastik parçacık vardı ve bunlar potansiyel kaynaklara çok daha yakındı. O ve ekibinin kullandığı nispeten hassas teknikle, buldukları şey muhtemelen orada olanın alt ucu: araştırmadan sonra yapılan çalışma, mikroplastik parçacıkların boyutlarının azaldıkça arttığını ve akım tespiti için çok küçük parçacıklar olduğunu buldu. yöntemleri.

Bu mikroplastik kirliliğin nihai kaynaklarının ne olduğunu anlamak için hala uzun bir yol var. Büyük olasılıkla yere, plastiğin boyutuna ve tipine ve hava koşullarına bağlı olarak değişecektir. İlginç bir şekilde, Kuzey Kutbu’nda bulunan mikroplastik çeşitleri Bremen ve Alp bölgelerinde bulunanlardan farklıydı. Örneğin polistiren, polikarbonat ve PVC parçaları sadece Arktik örneklerinde açığa çıkarılmıştır. Gemilerin dış cephelerinde kullanılabilecek vernikte bulunan polimerler de bu örneklerde dikkate değerdi.

Kaynak: White and wonderful? Microplastics prevail in snow from the Alps to the ArcticAirborne Plastic Is Blowing All the Way to the Arctic

Mikroplastik Kar! Kuzey Kutbuna Yağan Karda Mikroplastik Var!” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Mikroplastik Kirlilik Solucanları ve Tatlı Su Canlılarını Olumsuz Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir