Grönland Son Buzul Çağından Beri En Hızlı Buz Kaybını Yaşıyor!

Bilimsel bir modelleme çalışmasında, Grönland üzerinde bulunan buzulların erimesini araştırdılar. Bu yüzyıldaki buz kaybı oranının son Buzul Çağı sona erdiğinden beri (12.000 yıl), herhangi bir yüzyılı geride bırakabileceğini ortaya koyarak değerli bilgiler elde ettiler. Bunun en önemli sebepleri ise sera gazı artışına paralel olarak küresel ısınma sebepli sıcaklık artışlarıdır.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim adamlarından oluşan ekip, 12.000 yıl önceden başlayarak ve bu yüzyılın son 80 yılını da 2100’e kadar uzatan bir süreyi ele alıyor. Grönland Buz Tabakasının güneybatı kesimindeki değişiklikleri simüle etmek için bir buz tabakası modeli kullanarak sonuca ulaşıyorlar.

Grönland Son Buzul Çağından Beri En Hızlı Buz Kaybını Yaşıyor!
Grönland Son Buzul Çağından Beri En Hızlı Buz Kaybını Yaşıyor!Kaynak

Bilim adamları modelin simülasyonlarının sonuçlarını tarihsel ölçümlerle karşılaştırarak modelin doğruluğunu test ettiler. Modellenmiş sonuçlar, son yıllarda uydular ve hava araştırmaları tarafından yapılan buz tabakasının gerçek ölçümlerine bağlı verilerle ve buz tabakasının eski sınırlarını belirleyen saha çalışmalarıyla iyi bir şekilde eşleşti.

Doç. Dr. Nicolás Young, “Grönland Buz Tabakasının güneybatıdaki marjının, moraines üzerinde bulunan kayalarda berilyum-10’u ölçerek zaman içinde nasıl hareket ettiğine dair son derece ayrıntılı bir jeolojik tarih inşa ettik,” diyor. Şaşırtıcı bir şekilde, model jeolojik rekonstrüksiyonu gerçekten iyi çoğaltmış. Bu bize buz tabakası modelinin iyi performans gösterdiğine dair güven verdi ve bize anlamlı sonuçlar verdi. İstediğiniz her şeyi modelleyebilirsiniz ve modeliniz her zaman bir cevap ortaya çıkarır, ancak modelin iyi bir iş yapıp yapmadığını belirlemek için bir yol bulmalıyız.”

Proje grönland’ın güneybatısına odaklanmış olsa da, araştırmalar gösteriyor ki oradaki buz kaybı oranlarındaki değişiklikler tüm buz tabakasındaki değişikliklerle yakından örtüşme eğiliminde.

Kaynak: Greenland Could Lose Ice Faster Than Any Century Since The Last Ice Age EndedRate of mass loss from the Greenland Ice Sheet will exceed Holocene values this century

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir