Solucan Gübresi Üretimi: Vermikompostlaştırma

Solucan gübresi üretimi (vermi kompostlaştırma), besin maddelerinin geri dönüşümü ve geri kazanımının gerçekleştirildiği bir mekanizmadır. Bu yöntem ekolojik ve biyolojik olarak geliştirilmiş, çevre dostu, faydalı ve yenilikçi bir işlemdir; aynı zamanda çevre bilinci yaklaşımını da aşılayan önemli bir süreçtir. Sürecin sonunda atık yönetimi sağlanmış olur ve de tarımda kullanılabilir katma değerli bir ürün, gübre üretimi sağlanır.

solucan-candir

Toprak solucanları = Toprak mühendisleri

Toprak solucanları, kendilerine verilen organik madde ve atık/artıkları, hayvan gübrelerini, arıtma çamurlarını ve endüstriyel artıkları biyolojik olarak parçalar ve stabilize ederler. Toprak solucanlarının yoğun olarak kullanıldığı süreçte bazı mikroorganizmalarda aktif rol alır; aerobik (oksijenli) ortamda gerçekleşir, sıcaklık ve nem önemlidir. Vermikompost adı da verilen solucan gübresi, besin bakımından zengin ve stabilize bir gübredir. Solucanlar atıkların yüzey alanlarını arttırarak hem kendilerinin hem de mikroorganizmaların etkinliklerini üst seviyeye çıkartarak atıkların daha çabuk azaltılmasını sağlamaktadırlar.

Solucan gübresi, kullanıma hazır besin maddeleri ve elementleri içerir; yüksek azot, fosfor, potasyum, kokusuz hümik maddler ve çeşitli türlerde faydalı enzimler. Bu besin maddeleri yavaşça çözünürler ve bitkiler için kullanıma hazırdırlar. Turba yada kesek benzeri bir yapıda olan solucan gübresi düşün karbon/azot (C/N) oranı, yüksek gözeneklilik ve gelişmiş bir su tutma kapasitesine sahiptir.

Bu proseste çok çeşitli toprak solucanları kullanılır; en yaygın türlerden olan kırmızı Kaliforniya solucanları (Eisenia fetida (foetida)) Türkiye’de de solucan gübresi üretiminde çok yaygı olarak kullanılan yerel bir türdür. Diğer örnek türler ise, Eudrilus Euginiae, Eisenia Andrei, Drawida willsi, P. ceylanensis, Perionyx excavatus vb. olarak sıralanabilir. Bunlar arasında kırmızı Kaliforniya solucanlarının tercih edilmesinin sebebi ise, yüksek miktarda atık dönüştürme, yüksek çoğalma hızı ve çok aşırı çevresel şartlara adapte olabilmeleridir.

Kaynaklar:
1, 2

Solucan Gübresi ile ilgili güncel haberlerin kısa özetlerini okuyabilir ve detaylarına da bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

  • Tarımda çiftçimiz gülsün: KOSGEB desteğiyle mantar üreten kadınlar, solucan gübresi üreten insanlar, Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Genç Çiftçi Projesi kapsamından yararlanarak kaz yetiştiren gençler bunlardan sadece birkaçı. Üstelik bu hikayelerdeki kişilerin üretimlerine ilgi o kadar çok ki talebi karşılamakta epey zorlanıyorlar.
  • ESKİ HÜKÜMLÜ ŞİMDİ DE KOOPERATİF KURDU: Ticari yönden yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle 2009 yılında cezaevine girip 2016’da denetimli olarak tahliye olan Mükerrem Güleç, 2017 yılında İŞKUR tarafından Proje Destek Hibesi aldı. M&U adındaki işletmesini kuran Güleç, şimdi de Denizli Organik Solucan Gübresi (DOSGÜB) Kooperatifini kurdu.


Yorumlar (1)

Ahmet Akar

16 Ekim 2017 saat 14:11    


Burada solucan ve gübresi üretimi ile ilgili detaylar var, ilgilenen arkadaşlar bilgi alabilirler: http://bit.ly/2hJ3fuE

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site