Plastik Çay Poşetleri ile Milyarlarca Mikroplastik Çaya Karışıyor

Plastik Çay Poşetleri ve Zararları

Plastik çay poşetleri milyarlarca mikroplastik içmemize sebep oluyor. Yapılan testler sonucunda, her bir fincan çay içerisinde çay poşetlerinden kaynaklı mikroplastikler tespit edilmiş. Korkutucu bir gerçek!

Kanadalı bir araştırma ekibinin sonuçlarına göre, 95°C’lik bir demleme sıcaklığında plastik bir çay poşetini 11,6 milyar mikroplastiği içtiğimiz çaya veriyor. Bu partiküller, boyutları 100 nanometre ile 5 milimetre arasında değişen küçük plastik parçaları içeriyor. Bu, diğer yiyecek ve içeceklerden daha yüksek büyüklükte bir miktarı gösteriyor.

Plastik Çay Poşetleri ile Milyarlarca Mikroplastik Çaya Karışıyor
Plastik Çay Poşetleri ile Milyarlarca Mikroplastik Çaya Karışıyor. Reresimden de görüldüğü üzere, bardağımızda gözle görülmeyecek kadar küçüklükte plastik partiküller ortaya çıkmaktadır. Kaynak

Lütfen okuyunuz: Mikroplastik Kar! Kuzey Kutbuna Yağan Karda Mikroplastik Var!

McGill Üniversitesi’nden Nathalie Tufenkji, “Mikroplastik içeren diğer gıdalarla karşılaştırıldığında, çay poşetlerinde çok fazla mikroplastik olduğunu düşünüyoruz,” diyor. “Nispeten yüksek mikroplastik içeriğe sahip sofra tuzunun gram tuz başına yaklaşık 0,005 mikrogram plastik içerdiği bildirilmiştir. Bir fincan çay, fincan başına 16 mikrogram plastik binlerce kat daha fazla kütle içerir.

Bu miktar gerçekten çok fazla. Her markanın çay poşeti aynı etkiyi bırakmayabilir, ama görünen o ki hepsinde farklı miktarlarda mikroplastik var. Çay poşetlerinin farklı şekilde üretilmesi ve tüketiciye daha sağlıklı şekilde sunulması gerekiyor. Bu vb diğer çalışmaların uyarıcı nitelikte olmasını diliyoruz.

Lütfen okuyunuz: Mikroplastik Süpürge: Plajlar Plastikten Temizlenecek

Bizler önlem olarak ne yapabiliriz? Sallama çay yada demlik poşet değil de klasik bir şekilde çayımızı demleyip içebiliriz. Bu şekilde hem ekstra bir atık üretmemiş hem de daha sağlıklı bir çay keyfi yapmış oluruz. Ayrıca, en son demliğimizde kalan çay posasını da kompost yada solucan gübresi üretiminde kullanarak geri dönüşüm döngüsüne fayda sağlamış oluruz.

Kaynak: Plastic tea bags shed billions of microplastic particles into the cup Read

Plastik Çay Poşetleri ile Milyarlarca Mikroplastik Çaya Karışıyor” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir