Deniz Suyu ve İdrar ile Şarj Edilen Taşınabilir Fener: WaterLight

Deniz suyu veya idrarla şarj edilebilen taşınabilir bir fener olan WaterLight, Kolombiyalı yenilenebilir enerji start-up’ı E-Dina tarafından geliştirilmiştir. Elektrik şebekesi olmayan topluluklarda veya doğada güneş lambalarına daha güvenilir bir alternatif olarak tasarlanmış. WaterLight, 45 güne kadar ışık yayabilmesi için 500 mililitre deniz suyu veya acil durumlarda idrara ihtiyaç duyuyor. Sınırsız Doğal kaynaklar arasından olan deniz suyu ve bir tasarım fikri ile çok değerli bir ürün ortaya çıkartılmış.

Deniz Suyu ve İdrar ile Şarj Edilebilen Taşınabilir Fener: WaterLight
Deniz Suyu ve İdrar ile Şarj Edilebilen Taşınabilir Fener: WaterLight

Deni Suyu Enerjisi!

WaterLight güneş enerjisi fenerlerinden daha verimli olabilir, çünkü anında yenilenir ve çalışmaya devam eder. Ayrıca, WaterLight, tuzlu sıvıdaki elektrolitler elektrik üretmek için lambanın iç kısmındaki magnezyum ve bakır plakalarla reaksiyona girer ve iyonlaşma yoluyla 24 saat çalışır. Bu zor bir süreç olmasına rağmen, E-Dina kimyasal reaksiyonun uzun bir süre boyunca sürdürülmesinin bir yolunu geliştirmiştir. Bu sayede bir ışık kaynağına güç sağlamak için kullanılabilir.

Lütfen okuyun: Enerji Tasarrufu Nedir ve Nasıl Yapılır? Faydaları ve Amacı Nedir?

Deniz suyundan gelen tuz parçacıkları buharlaştıktan sonra, kullanılan su yıkama veya temizlik için yeniden kullanılabilirken lamba boşaltılabilir ve yeniden doldurulabilir. Lambanın bu mevcut yinelemesi, Kolombiya’nın Venezuela ile buluştuğu Güney Amerika’nın en kuzey ucunda yaşayan yerli bir kabile olan Wayúu halkı için özel olarak tasarlanmıştır.

Şirketin amacı, şu anda elektriksiz yaşayan 840 milyon insana tedarik etmek için WaterLight’ın seri olarak üretilen bir versiyonunu dünya çapında kullanıma sunmak. Tasarımcı Pineda, tasarımın özellikle kapsamlı bir elektrik şebekesine sahip olmayan ancak kıyı şeridine doğrudan erişimi olan Suriye, Sierra Leone ve Somali gibi yerlerde yararlı olmasını bekliyor.

Benzer küçük güneş fenerleri gibi, tasarım geleneksel gazyağı fenerlerinin yerini alarak elektrik şebekesi dışındaki yerlerde geceleri çalışmayı mümkün kılmaya yardımcı olacaktır. Çocuklar ders çalışmak için ışığı kullanabilirler; zanaatkarlar çalışabilir. Guajira Yarımadası’nda, cihazları test eden Wayuu kabilesinin üyeleri, geceleri balık avlamayı mümkün kılmak için onları teknelerde kullanıyorlar. Ayrıca, USB bağlantı noktası üzerinden bir cep telefonunu veya başka bir küçük cihazı şarj etmek için de kullanılabilir.

Çevre dostu bir yöntem ile hayatlarında bir eksiklikle yaşayan insanlara katkı sağlayan bu proje gerçekten önemli ve geliştirilmeye değer.

Kaynak: WaterLight is a portable lantern that can be charged with salt water or urineThis lantern only needs sea water to charge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir