Biyogaz Nedir ve Nasıl Üretilir?

Biyogaz, oksijenin yokluğunda organik maddenin parçalanmasıyla üretilen farklı gazların karışımını ifade eder. Biyogaz, tarımsal atık, gübre, belediye atığı, bitki artıkları, atıksu çamuru, yeşil atık veya yiyecek atığı gibi ham maddelerden üretilebilir. Biyogaz yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.

Biyogaz, oksijensiz ve kapalı bir sistem içindeki materyali sindiren metanojen veya anaerobik organizmalar ile anaerobik sindirim veya biyolojik olarak çözünebilir materyallerin fermantasyonu ile üretilir. Bu kapalı sistem anaerobik bir çürütücü veya bir biyoreaktör olarak adlandırılır.

Biyogaz üretim tesisi

Biyogaz üretim tesisi – Kaynak

Biyogazın İçeriği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Biyogaz ağırlıklı olarak metandır (CH4) ve karbondioksit (CO2) oluşur ve az miktarda hidrojen sülfür (H2S) ve su içerebilir. Biyogaz yanabilir veya oksijenle oksitlenebilir. Bu enerji salınımı biyogazın yakıt olarak kullanılmasını sağlar; yemek pişirme gibi herhangi bir ısıtma amaçlı kullanılabilir. Gaz içindeki enerjiyi elektrik ve ısıya dönüştürmek için bir gaz motorunda da kullanılabilir.

Biyogaz sıkıştırılabilir, doğal gazla aynı şekilde CNG’ye sıkıştırılır ve motorlu taşıtlara güç vermek için kullanılır. Biyogaz, biyo-metan haline geldiğinde temizlenebilir ve doğal gaz standartlarına yükseltilebilir. Biyogaz yenilenebilir bir kaynak olarak kabul edilir, çünkü üretim ve kullanım döngüsü süreklidir ve net bir karbondioksit üretmez.

Kaynak: Biogas production from chicken manure: Co-digestion with spent poppy strawDry anaerobic digestion of chicken manure coupled with membrane separation of ammoniaYorumlar (2)


[…] tekrardan ekonomiye ve en önemlisi de doğaya geri kazandırılabilir. Bu  süreçler arasında biyogaz üretimi (anaerobik çürütme), kompostlaştırma ve vermikompostlaştırma yer alır. Bunların arasından […]


[…] yenilenebilir ve güneşten gelen yenilenebilir enerji ile büyürler. Etanol, biyodizel ve biyogaz gibi yakıtlar biyokütleden de üretilebilmektedir. Biyokütle yakıtlarının aynı zamanda […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site